Evlilik Kararı ve Sonrası

Yazar Mustafa Doruk

mustafa dorukBizim toplumda evliliğe giden yolun hikayesi. Kadın ve erkeği evliliğe iten sebepler. Çevremizde birçok mutsuz ilişki ve boşanma yaşanmasına rağmen, hâlâ herkes evlenmekten vazgeçmiyor; ama günümüz gençliği evlenmeye iten sebepler neler? yalnız kalma korkusumu dersiniz? bu genç yaşta mı.. gerçi bu son yıllarda değişmeye baş gösterse de çoğunlukla değişmez.

Flört ederken gözlem yaparız uyum sürecine bakarız, kendimize yakıştırmayan huy ve hareketleri görmemize rağmen bile bile neden evleniriz buna ne dersiniz.?

Bir parantez! genç kız baba evinden sıkıldığı ve kendini baskı altında hissettiği için evden kaçmak adına evlilik yapıyor. Ailesinin onu bunalttığı ve evlenirse rahat ve özgür olacağını düşündüğü için boşanacağını bile bile evlilik oyununa girer. Kısacası bunun adı çok iyi tanımadığı bir erkekle kağıt üzerinde evlenerek evden kaçmak.

evlilik ve sonrasıErkek ise erkek olmasına rağmen öz güveni oturmadığı, toplumda pasif ve girişken olamadığı elle tutulur bir kız arkadaş edinme konusunda geri planda kaldığı için biran önce erkekliğe adım atma heyecanından dolayı bilinçsizce evleniyor. Bu ikilemler erkeği evleneyim moduna sokuyor ki çok yanlış.

Ayrıca erkekte biraz çalışıp para kazanınca ev geçindirmek, büyük bir sorumluluğu üzerine alacak kadar kendini güçlü görüyor. Ama işte evlilik bu değil. Evlilikte sadece çalışarak eve para getirerek mutlu olunsaydı bugün birçok evlilik sürüyor olurdu. Ama birçok evlilik böyle baba çalışır para kazanır anne evde temizlik çocuk yapar.
‘ Avcı dişinin biride gelir bizim saf erkeği yuvadan alır’. 🙂 ama böyle değil mi.?

Bir erkeğin kadını iyi tanıması önemlidir. Bizim kadınlarımız konuşan bir toplumdan geliyor bir kere buna bilmek lazım. Bunları nasıl çözeceksin bakalım. Her zaman susmak mı,? yada konuşur konuşur susar mı diyeceksin? bu da olmaz.

En kötüsü işte tabi ki şiddete kaba kuvvete başvuracaksın. Çünkü sen konuşarak uzlaşıdan uzaksın. İşte erkeğin konuşma dili bu ne kadar doğru külliyen yanlış. Aslında farkında mısınız? erkek haklıyken haksız oldu. Ama kabahat erkekte bir kere kadını gözlerinin içine bakarak dinleyeceksin ona hak verdiğini bir noktaya kadar ifade etmelisin. Kadın zaten dinlendiğini gördüğü zaman yelkenleri suya indirecektir.

Ondan sonra sen kendi doğrularını anlatmalısın, sen onu dinlediğin için seni dinleyecektir . Ama asla olayların üzerine değil daha iyi zamanlamalar yakalamalısın. Misal ne zaman, akşam ne diyelim diyen bir telefon konuşma sonrası veya günlük bir sohbetinizin arasında. Ama siz siz olun hediyeler alarak kendinizi istisna af ettirecek şeyler yapmayın. Alışkanlık yapar. Bu sefer kadın yoku, varı bilmez sürekli ister. Çocuk gibi düşünün eve geldiğiniz zaman her akşam baba bana bugün ne aldın sorusu Çünkü siz çocuğun gözünde sürekli alan pozisyonundasınz.

Kısacası kadın erkeğe göre daha duygusal ve sahiplenicidir. Bir anne gibi düşünün işte. Bu yüzden çok uzatmadan size haklı diyeceği nokta olacaktır. Oldu ki daha yumuşak üslup ama hayatım diye söze girerse zaten siz dengeyi kurmaya başlıyorsunuz demektir.

Burada sakın sakın haklı olduğunuz zaman haklıyım işte gördün mü, ben sana demedim mi, bir kere beni dinlemiyorsun tarzı çıkışlar asla yapmayın.

Kadına aynen şunu diyin olur hayatım, böyle şeyler gereksiz konu tadımızı kaçırmanın anlamı yok diyerek konuyu geçiştirin. Kadın bundan mutlu olur ilişkiye sahiplenen bir erkeğini görmesi hoşuna gider. Siz hem kendinizin de haklı olduğuna ona göstermiş. Hem de gönlünü almış olursunuz.

Kısacası Erkeği Nasıl Seçersiniz;

Gerçek bir dişi iseniz erkeği doğru seçersiniz. Doğru olanı duygusal olarak bağlanmadan önce o erkeğin doğru kişi olup olmadığını çözebilmektir. Kadın özgür bir yaşam içinde ise erkekle ilişkisel bir şeyler yaşamaya başladığı an duygu antenleri devreye girer. Kadın için bu süreç önemli, bu tabi ki ne kadar bedensel dilin uyumu ile örtüşüyor.

Peki bu kadar gözlem bir kadın için yeterlimi? daha sağlıklı bir ilişki için her şey yatak mıdır? işte burada kadına çok iş düşüyor, çünkü erkekler ilişkilerini bağlanmadığı noktalarda çok relax yaşadıkları için bir kadın kadar hassas olmuyorlar. Bu yüzden erkeği sıkmadan boğmadan kendilerine bağlıyor olması, üzerinde bir hakimiyet kurmaları bir kadının elindedir. Bunları hissettiriyor ve erkeği kendinize aşık etmeye, hapsetmeye başladınız demektir., Sürekli arayışı olan avcı erkek, tek eşliliğe dönmüş demektir. Kısacası herşey kadının elinde.

Erkekler elinde maddi imkanları varsa kendilerine çok güvenirler. Her şeyin etrafında dönmesini isterler, bu tarz bir erkeği elde tutmak kadının fazlasıyla becerisidir. Çünkü erkek anı yaşamak ister hemen sonuca gitmek ister. Kadın ise yarına yatırım yapmak ister. Bu oyunlarda strateji önemlidir. Erkeğin oyunda attığı taş karşılığında sizin yapacağınız hamle ile mat edemezseniz ilişkiye mağlup başladınız demektir..

Uzun lafın kısası konuşabilmeyi öğrenelim.
Mutlu Sağlıklı İlişkiler.

Mustafa Doruk

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.