Diş Eti Hastalıkları

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı Ercanlı

Stres en çok diş eti hastalıklarına sebep oluyor. Diş etleri ağzımızın ve dişlerimizin alt yapısını oluşturuyor. Nasıl ki sağlam bir bina yapabilmek için sağlam bir temele ihtiyaç varsa yapılabilecek uygulamalar için diş etlerinin sağlıklı olması gerekiyor. Sağlıklı diş eti gülkurusu rengindedir. Oysa stresin bağlı olduğu durumlarda ilk etkilenen diş etleri koyu bir renk alıyor.

Diş eti hastalıkları kendini ilk önce tartar yani diş taşı olarak gösteriyor. Peki, nasıl oluşuyor? Gıda artıkları tükürükteki minerallerle birleşerek dişler ve diş etleri etrafında kireç tabakaları oluşturuyorlar. Bu kireç tabakaları başlangıçta yumuşaktır. Ancak hızla sert tabakalara dönüşüyor ve fırçalayarak bunları dişlerinizden uzaklaştıramıyorsunuz. Ancak diş hekiminiz diş taşı temizliği için dizayn edilmiş uygun ultrasonik aletlerle dişlerinize zarar vermeden çıkartılabiliyor.

?Tartarlar temizlenmek zorunda mıdır?? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet tartarlar genellikle 6 ayda bir mutlaka temizlenmeli. Temizlenmediklerinde dişler etrafında ve diş etleri içinde kendilerine ait yuvalar oluşturuyorlar. Bu yuvalar oluştuktan sonra içindeki diş taşı büyüyor ve dokuda yabancı madde reaksiyonuna yol açıyor. Bu da ağzımızda diş eti iltihabı olarak kendini gösteriyor.

En sık aldığım sorulardan biri de diş taşı temizletmenin zarar verip vermeyeceğidir. Hatta “temizlik sırasında diş mineleri çizilir mi?” veya “bir kere temizletince hep ister mi?” gibi sorular da ardı ardına geliyor. Hayır, diş taşı temizliği dişlere zarar vermez. Hatta ağzınız için yaptırabileceğiniz en faydalı, en çabuk, en rahat ve en ucuz işlemdir. Bunun yanı sıra düzenli temizlik yaptırarak birçok ağız ve diş probleminin de önüne geçebilirsiniz.

Dişeti iltihabının ilk belirtisi kanamadır. Sağlıklı diş eti kanamaz. Eğer sert gıdalar tüketirken ya da dişlerinizi fırçalarken diş etinde kanama gözlemliyorsanız mutlaka diş hekime başvurmalısınız. Ağız kokusu, diş eti iltihabının bir diğer belirtisidir. Kısaca, diş eti kanaması, kötü tat ve ağız kokusu, diş etlerinde şişme, yanma, diş etinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeyinde hassasiyet, diş eti kenarlarında ya da diş aralarında diş taşına bağlı siyah alanlar, dişlerde sallanmalar, dişler arasında açılmalar diş eti hastalıklarının belirtileridir.

Stresin yarattığı bir diğer sorun ise diş gıcırdatma. Günün yoğunluğunda diş gıcırdatmanın etkileri hissetmesek de geceleri stresle dişlerimizi sıkıyor ve gıcırdatıyoruz. Bilenmiş dişler bu durumun kanıtı. Ayrıca boyun ve sırttaki kas gerilmeleri ve baş ağrısının sebebinin de genellikle uykuda diş gıcırdatma olduğunu görüyoruz. Dişlerinizi sıkmaktan ve gıcırdatmaktan yıldıysanız bir diş hekimine gitmelisiniz.

Diş hekimine başvurduğunuz vakit size verdiği ısırma aparatları gece kullanıldığında dişlere aşırı yüklenmenizi engelliyor. Aynı zamanda diş minesi, çene eklemi çene kemikleri ve diş etine gelebilecek zararları da önler. Tabii bir yandan da stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Stres Diş Eti Hastalıklarını Tetikliyor

Her şeyin başı sağlık. Günümüzde hangi hastalığa bakarsak bakalım liste başındaki nedenin stres olduğunu görüyoruz. Genel sağlığımızı korumanın ilk adımı ise stresten uzak durmak. Sıkıntı, üzüntü,stres genel sağlığımızı etkilediği kadar ağız ve diş sağlığımızı da etkiliyor. Üstelik diş kayıplarına varan sonuçlar doğuruyor.

Yapılan araştırma ve çalışmalar stresin sağlığımız üzerindeki olumsuz etki yarattığını ortaya koyuyor. Örnek vermek gerekirse, Amerikan Psikoloji Derneği(American Psychological Association) tarafından yayınlanan bir bildiride, kronik stresin bireyleri hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirmenin yanı sıra bağışıklık sistemi sistemlerinin sinyallerine yanıt verme kabiliyetini de olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor. Araştırmacılar bu durumun bağırrsak hastalıklarına karşı duyarlılığı arttırabileceğini öne sürüyor. Çene (Alveol) kemiğin yıkıma uğradığı yaygın diş eti iltihabı vakalarında da benzer patobiyolojik değişimler saptanmıştır.

Gülüşünüz avantajınız olsun…

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.