Tıraş Olma Sanatı

Yazar pasha

Bugün size tıraş olma hakkında bazı ipuçları vereceğim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki  çoğu kişi berberlerde tıraş olur ama berbere gitmeyip kendi tıraş olmak daha zevkli aslında burada anlattıklarımı okuduktan sonra eminim sakal tıraşınızı berberin yaptığından daha iyi yapacaksınız 🙂

Makine ile sakal tıraşını yapanlara tavsiyem tıraş makineniz her zaman temiz olsun. Aksi takdirde makinenin içinde biriken kıllar bazı mikropların oluşmasına ortam sağlıyor. O yüzden tıraş  olma sıklığınıza bağlı olarak haftada bir ya da iki haftada bir makinenizin içi de dahil olmak üzere bir güzel temizlemenizi tavsiye ederim.

Tıraş Olma Sanatı

Şimdi de jilet ile tıraş olma konusuna gelelim. Jiletle tıraş olmak cildimiz açısından çok yararlıdır çünkü tıraş esnasında cildimizdeki ölü tabaka tamamen temizlenir yani bir nevi peeling etkisi yaratır.

Çoğu kişi jiletle tıraş olma esnasında kendinin yaralıyor öyle ki ben de az kesmedim suratımı ama eğer bu işi düzgün yaparsanız hem kendinizi yaralama ihtimaliniz azalır hem de tıraş olmaktan zevk almaya başlarsınız . Öncelikle tıraş bıçağınız kaliteli olsun, o zaman o tıraş bıçağınız 4 ya da 5 kez daha kullanabilirsiniz. En iyi tıraş bıçaklarını gillette olduğunu söylememe gerek yok herhalde . Minimum çift bıçaklı jiletler kullanırsanız işiniz daha kolay olur ayrıca cilt tipinize göre jiletler de bulabilirsiniz. Tıraş olmadan önce yüzünüzü sıcak bir suyla ıslattığınız zaman cildiniz tazelenir ve tıraşa hazır bir  hale gelir.

Şimdi de sıra tıraş köpüğü ya da kreminde . Tıraş köpükleri tıraşınızı daha rahat yapmanızda çok başarılı ürünlerdir. Son günlerde cilt tiplerine uygun tıraş köpükleri ve kremlerinin çıkması ile birlikte uygun bir tıraş köpüğü bulmak oldukça kolaylaştı. Kullanımını zaten hepimiz biliyoruz tüm sakal bölgenize ister eliniz, ister fırçanızla birlikte eşitçe dağıtıp rahat bir tıraş olabilirsiniz .

Son olarak tıraş sonrası ürünlerden bahsedelim. Tıraş kolonyası kullanmanızı kesinlikle önermiyorum çünkü  içinde ki alkol cildinizi kurutur, onun yerine tıraş sonrası krem ya da balsam kullanıp hem cildinizi tahrişten arındırır hem de daha temiz bir cilde sahip olursunuz.

Unutmayın tıraş olmak ta bir sanattır 🙂 .

İlgili Yazılar

2 Yorumlar

kadir 20 Eylül 2014 - 22:45

katılıyorum tıraş olmakta bir sanattır, ama sakala şekil verme istersek işte o zaman bayağı bir yaralıyoruz kendimizi gerçeği bunu da yaparak artık ustlaışıyoruz şekil vermeye ama gilettenin tek bıçaklı olanı var mıdır onu bilmiyorum hiç görmedim.
paylaşım için teşekkür ederim

Yanıtla
Hakan Kaya 23 Mayıs 2017 - 23:00

Arkadaşlar özellikle yüz bakımında nemlendiricilerin yanı sıra sakal bakım ürünleri de çok işe yarıyor. Geçtiğimiz kış sakallarım uzunken (yaklaşık 8-9 cm) sürekli olarak yüzüm kaşınıyordu. Sonra anladım ki durum meğerse cildin kurumasındanmış. Sakal baba diye bir markanın sakal bakım yağını alıp sürmüştüm, 2-3 hafta sonra anca etkisini göstermeye başlamıştı gerçi ama faydasını görmüştüm. Aman şişeyi boşaltmayın yalnız yoksa 3 günde biter, o kadar fazla kullanmanıza gerek yok 🙂

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.