Erkekler İçin Peeling

erkekler için peeling

Paylaş

Peeling vücuttaki (ciltte) ölü hücreleri arındırma ve temizleme işlemidir. Daha net bir ifadeyle bahsetmek gerekirse, yardımcı malzemelerle cildimiz temizleme ve ovalama işlemi diyebiliriz. İngilizceden dilimize geçmiş ve “ soyma” anlamındadır.

Tahmin edeceğiniz gibi hamamda keselenme işlemi gibidir. Tek farkı biraz sert malzemeyle yapılmasıdır. Aşağıda bahsedeceğiz ama tuz, kahve, karbonat vb. malzemeler

Doğal Maskeler

Yani ölü hücrelerden kurtuluyoruz ve gözeneklerin temizliğinden cildimiz daha rahat nefes alıyor.

Bu  temizleme işlemi vücudun her bölgesinde cilt, yüz, el, ayak olmak üzere doğal olması şartıyla yapmak güzel sonuçlar verir. Cildiniz parlar, kan dolaşımı hızlanır. Haftalık veya 15 günde bir cildiniz ve vücudunuz için uygulama yapabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor, bu işlemin belli bir aralıkla yapılması gerekiyor yoksa tahrişlere yol açabilirsiniz.  15 günde bir yapmak idealdir.

Peki bu ölü hücreler ne yapıyor ve Neden temizlenmek zorunda?

Bildiğiniz üzere tüm hücre gruplarında olduğu gibi cilt hücrelerinin de belli bir ömrü var. Vücut içinde bulunan hücreler ömürlerini tamamladıktan sonra, vücut tarafından kolayca atılabildiği için dışarıda kalan hücreler için bir müdahale gerektirir.

Tabii ki bunu temizleme ihtiyacımızla gideriyoruz. Fakat bazen bu konuda daha özenli davranmak ve özel teknikleri kullanmak gerekebiliyor. İşte keselenme ve peeling temizleme işlemi bunun için yapılıyor.

Terleme ve Koku

Ölü hücreler cildimize yapışık olduğunda eğer bunları güzel bir şekilde çıkarmazsak, terleme olduğunda bu ölü hücreler kötü kokulara neden oluyor. Koltuk altı vb. kötü kokuların temel sebebi de bu…

Yeri gelmişken belirtelim, yediğimiz bazı besinlerin etkisi ve belli hastalıklar dışında ter kokmaz.

 

Peki nedir bu yardımcı malzemeler?

Peeling işlemi için doğal malzemeler kullanacağınız gibi hazır ürün olarak eczanelerde ve aktarlardan alıp kullanabiliyorsunuz. Örnek olarak daha önce yazdığımız ayak bakımı konusunda deniz tuzuyla yapılan peelingi önermiştik. Çok basit bir şekilde deniz veya kaya tuzu ile bu işlemi yapabiliyorsunuz. Sadece 1 çorba kaşığı deniz tuzu ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı ile ayakları ovalamak gerekiyor.

Peeling Malzemeleri

Deniz tuzu, kaya tuzu, Türk kahvesi telvesi,  şeker, karbonat, mısır unu,  gördüğünüz üzere küçük ve sert malzemeler Bunlar su yardımıyla bir kıvama getirilmesi gerekiyor. Bunun dışında sıvı yağ, limon suyu gibi belli yararlı ürünleri ekleyebilirsiniz.

 

Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  • İlk dikkat etmeniz gereken konu yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu işlemi belli bir zaman aralığında yapmanız. Her gün yapılacak bir işlem değil. Şimdi burada herkesin cilt yapısı farklı olduğu için net bir zaman aralığı koyamasak da haftada bir bile denilse biz size 15 günde bir yapmayı öneririz. Bu iyi bir seçim olur.
  • Vücudun her bölgesine peeling yapılır fakat yüz bölgesinde derinin daha ince oluşu sebebiyle daha dikkatli davranmak gerekir. Vücut için kullanılan hazır ürünleri kesinlikle aynı zamanda yüzünüz için kullanmayın. Özellikle yüz de bulunan sivilceler, kesikler ve yaralar konusunda dikkatli davranmamız gerekiyor. Fakat biz erkeklerin şanslı olduğu konu, zaten tıraş olarak yüz bölgesine bu işlemi yapıyoruz. O yüzden yüz konusunda daha dikkatli olun.
  • Yüz konusunda dediğimiz aynı vücut için de geçerli. Sivilce, kesikler ve çatlaklarda bu işlemi uygulama konusunda çok daha dikkatli olunması gerekiyor. Burada sivilcelerin yayılmasına hatta yaralardan enfeksiyon riskini doğurabilir.
  • Eğer dışarıdan ürün alıyorsunuz mutlaka katkısız ve doğal olmasına özen gösterin. Doğal olmayan ürünleri tercih etmeyin.
  • Vücudunuza  uygularken kesinlikle yumuşak bir şekilde uygulayın. Bir nevi masaj yapmak gibi yavaş hareketlerle yapılması gerekiyor. Zira bu tür malzemeler cildi kolayca tahriş edebilir
  • Bu temizleme işlemi ardından bir nemlendirici kullanarak derinizi rahatlatmanız daha iyi sonuçlar verir.
  • Eğer kuru ve hassas cildiniz varsa ve temizleme işleminde daha dikkatli davranın. Bu yüzden daha az tahriş edebilecek malzemeler seçin. Mısır unu, kahve telvesi

 

Küçük bir ipucu: Yaz aylarında veya solaryumda, bronzlaşmadan önce mutlaka peeling işlemini yapın. Daha iyi bir bronzlaşma elde edersiniz.

Sevgiler, saygılar

 

  1. Ceyhun dedi ki:

    Şu peeling olayını denicem. Cildimin bazı bölgelerinde pul pul dökülmeler var umarım iyi gelir. Saçlarımı hallettim sıra cilde geldi, şükür ki saçlarımdaki dökülme belasını durdurdum katkısız keratin ile, şimdi sorunum yok saçımla ama cildimi de bir an önce halletmem lazım yoksa tatillerde zorluk çekiyorum. Saçım dökülürken de mesela, gidiyorsun tatile her yeri saç yapıyorsun falan, ciltteki sorunum da görsel olarak canımı sıkıyor. Deneyen var mı peelingi arkadaşlar işime yarar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.