Full Porselenler Dişler İle Doğallık

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıDiş kaybeden erkekler tarafından tercih edilen uygulamalardan biri de porselenlerdir. Çünkü porselen diş minesine en yakın ve en sağlıklı malzemedir. Ancak 10 YIL öncesine kadar porselenler ağızda tek başlarına değil de metal bir altyapı üzerinde kullanılmak zorundaydılar.

Kullanılan metal altyapı, ışığın dişin içinden geçmesine mani olduğu için doğal diş minesindeki transparantlıktan uzak donuk ve yapay restorasyonlara, dişeti kenarında da gri alanlara yol açabiliyor. Oysa estetik diş hekimliği uygulamalarının nimetlerinden biri olan Full porselen restorasyonları ise ışık geçirgenliğinden dolayı doğal dişlerden ayırt etmek çok zordur. Bu sayede siz erkeklerin daha doğal dişlere sahip olmasına engel yok. Sağladığı “derinlik” ve “canlılık” duygusu nedeniyle mükemmel estetik sonuçlar alınıyor. Full porselen restorasyonlar için kullanılan çeşitli porselen materyalleri var.

Porselen DişlerBu malzemeler arasında estetik sonuçları ve dayanıklılıkları ile ilgili farklılıklar bulunur. Bu malzemelerden iki tanesi klinik sonuçları bakımından öne çıkıyor. Bu malzemeler ?Dişlerim daha doğal olsun? diyen erkek hastalar için en uygun olanları. Pressable-IPS-porselenler; Yüksek basınç altında preslenerek üretilirler. Estetik görünümleri diğer yöntemlere göre daha başarılıdır ve tatmin edici bir doğallık verirler. Dezavantajlari, uzun ve yüksek basınç altındaki bölgelerde tercih edilmemeli ve ön bölge uygulamaları daha doğru bir yöntemdir.

Zirkonyum altyapılı porselenler; Zirkonyum bir alt yapı malzemesidir. Hiçbir zaman zirkonyum dış ortamda görülebilen bir malzeme olarak kullanılmıyor. Çünkü görüntüsü tebeşir gibi ve ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda mükemmel olarak lanse edilse de zaman içinde bazı handikapları çıktı. Birkaç faktöre bağlı olarak alt yapı ile porselen kısım birbirinden ayrılıyor. Bu nedenle tecrübeli bir laboratuvarda uygulanmasının çok önemi vardır.

Full porselen kuronların avantajları: Doğaldan ayırt edilemeyen bir görünüm sağlarlar. Daha önce işlem görmüş dişlerde de ışık geçirgenliği olan ve doğal görünüm sağlayan restorasyonların yapılabilmesini mümkün kılar.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız ve Diş Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.