3 Boyutlu Yazıcılar Moda Devrimine Hazırlanıyor

Yazar Erkek Magazin

Beğendiğiniz bir takım elbise gördünüz, renkleri harika, dikimi güzel ve tam olarak kusursuz görünüyor. Bütün bu hayranlığınız ve isteğinizin ardından aklınıza ilk olarak şu düşünce geliyordur; “Çok güzel ama benim üzerime ne kadar uyar ki ?”

İşte, kadın olsun, erkek olsun, eğer kendinize özel bir terzi tarafından giyim ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsanız (ki nasıl karşılansın pahalı veya düzgün bir terzi bulmak zor), hazır giyimin en büyük zorluğu karşınıza çıkıyor; bedenimize uymayan ceketler, gömlekler, pantolonlar…

Modanın 3d yazıcı devrimi

Sağolsunlar, modacılar da kataloglarında fit vücutlu erkekler ile giyimleri o kadar iyi pazarlıyorlar ki, üzerimize giydiğimizde mutlaka bir yerlerinden tamir ederek bedenimize uydurmaya çalışıyoruz.

Ama modacıların haklı olduklarını da kabul edelim, hangi bedene nasıl uygulanacak. Kimimizin kolları uzun, kimimizin bacakları kısa, göbekler, balkonlar, kaçak katlar…

Şimdi sıkı durun, teknoloji bu konuda bir devrime hazırlanıyor!

3D YAZICILAR VE MODA

3d yazıcılarYakın gelecek zamanda teknolojik anlamda çok büyük gelişmeleri göreceğiz. 3d yazıcılar sadece moda anlamında değil, yaşamın her alanında yer alacak pratikliği evimize kadar getirecekler. Peki nedir bu 3d yazıcılar derseniz, bilmeyenler için 3D yazıcıları moda üzerinden hemen örneklemeye geçelim.

Hani o bildiğiniz normal yazıcılar vardır. Bilgisayardan yazıların çıktılarını aldığımız, resimlerimizi bastırdığımız. İşte bunun üç boyutlusunu düşünün. Resmi yazdır dediniz ve yazıcı size fotoğrafın heykelini verdi.  Yani size 3 boyutlu elle tutabileceğiniz bir objeyi elinize veriyor.

Siz beden ölçülerinizi vereceksiniz, makine sizin için iplikleri kullanarak kısa zamanda bedeninize uygun ceketi hemen hazır edecek. Tam bedeninize uygun, sizin istediğiniz şekilde…İnanılmaz değil mi?

Ceketler bedenimize uysa

Ne Zaman? Şimdi!

Amerikan şirketi, Ministry of Supply, 3D yazıcı kullanılarak ceket üretmeye başladı bile…Sadece ölçüler girilerek herhangi bir yerinde dikiş izi olmadan ceketler üretilmeye başlandı. Kalıp yok, dikiş izi yok. Hatta kumaş parçaları da olmadığı için ziyan olacak herhangi bir parça da yok. Sadece 1,5 saatte belirlediğiniz ölçülerle size özel bir ceket…

Bu tür üretimle, istediğiniz bölgeleri daha kalın veya daha ince olmasına dahi karar verebiliyorsunuz. Şimdilik sınırlı sayıda üretim olsa da, 250 $’lık etiket fiyatıyla piyasaya çıktı.

Yani yapmanız gereken beden ölçüleriniz vermek ve size özel takımı beklemek olacak. En azından şimdilik diyoruz, çünkü şimdi sadece ölçülerinizi verip beklemeye koyulacaksınız. Daha ilerde, şimdilik pahalı olan makineleri belki de evimizde bir buzdolabı gibi kullanıp ceketimizi veya tişörtümüzü yazıcıdan çıkarıp giyebileceğiz.

Burada sadece moda açısından değerlendiriyoruz ama 3d yazıcılar hayatımızın her alanında olacaklar. Bozulan bir makine parçasını, tasarladığımız herhangi bir oyuncağı, hatta belki bir arabayı bile üretme şansına sahip olacağız…

Bakalım teknoloji bize daha neler getirecek?

Modanın teknoloji devrimi yazısı devam edecek…

Sevgiler

Erkekmagazin.com

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.