Teknoloji “Mavisi”

mavi teknoloji

Paylaş

Uğur KarapaçaErkek Magazin ekibi olarak bu haftanın kapak konusunu mavi olarak ele aldık. Öyle ki maviye dair modayı, teknolojiyi, sporu vs. ele alabildiğimiz ne varsa incelemeye çalışacağız. Bu konu ile ilgili gerekli açıklamayı “Kapak Konusu: Mavi” adlı yazımızdan okuyabilirsiniz. Ayrıca okumak isteyenler için Mavi Takım Elbiseler ve Haftanın Trendi “Mavi” adlı yazılarımız da mevcut.

Gelelim mavinin bir başka tonuna, teknolojiye. Neredeyse çoğu teknoloji sitesinde, görselinde, markasında genelde mavi kullanılır. Fiber optik bağlantılar, Facebook, Twitter, Tumblr, Linkedin vs vs. Örnekleri sıralamaya kalkışsak sabaha kadar yazmak zorunda kalırım ki bu hiç hoş olmaz. Okumazsınız biliyorum 😀 Birkaç teknoloji devinden ve sosyal medya hesabından bahsetmek istiyorum. Daha sonrasında neden mavinin teknoloji alanında bu kadar çok kullanıldığını açıklayacağım.

teknoloji mavisi

 

İlk ele almak istediğim marka Samsung. Dünyada milyarlarca kullanıcısı var. Sadece akıllı telefon olarak düşünmeyin. samsung intel mavisiSamsung’un ürettiği ürünleri saymakla bitiremeyiz. Televizyonlar, telefonlar, çamaşır makineleri, tabletler vs vs. Hatta Samsung grubunun inşaat sektöründe bile hizmet verdiğini söylemek isterim. Örneğin Kuala Lumpur’da bulunan Petronas Kuleleri’nde imzası bulunan firmalardan birisi de Samsung’dur.
Peki teknolojinin “hası” diyebileceğimiz bilgisayar parçaları? Bilgisayar parçası diyorsak ilk aklımıza gelecek marka kesinlikle Intel’dir. Ürettiği işlemcilerle hem bilgisayar alanında hemde mobil alanda lider konumda olan Intel’in de milyarlarca kullanıcısı bulunmakta. Logosunda maviyi kullanan Intel ürettiği işlemcilerinde reklamlarında maviyi kullanmaktan geri kalmıyor.

Sosyal Medya Mavisi

Gelelim sosyal medyaya. Her gün girip kontrol ettiğimiz Facebook, Twitter, iş bağlantıları için kullandığımız Linkedin, blog yazarları için vazgeçilmez olan WordPress, Thumblr ve daha nicesi. Dikkatinizi çekti mi bilmem ama bu markalarda maviyi kullanan markalar. (Twitter ilk kurulduğu zamanlarda yeşili kullanıyor olsa da kuruluşundan üç yıl sonra Larry isimli mavi kuşu kullanarak değişime uğramıştır.)

sosyal medya mavisi

 

Peki teknoloji açısından baktığımızda mavi neden bu kadar çok kullanılıyor. The Awl isimli bir internet sitesi bu konuda bir araştırma yapmış. Araştırma sonuçları aslında gerçekten çok ilginç. Firmaların maviyi bu kadar çok kullanmalarının ardında kullanıcılarının mavi kullanan sitelerde, firmalarda kendilerini daha rahat ve güvende hissetmelerinin nedeni yatıyormuş.

İş teknoloji olunca insanların kendini güvende ve rahat hissetmeleri bana çok ilginç geldi. Çünkü teknoloji geliştikçe özelimiz kalmıyor ve rahatlığımız azalıyor. Bununla birlikte yasaklanan internet sayfaları, yasadan geçen internet yasakları, hacklenen iCloud gibi alanlar varken güvenilir hissetmek de biraz ironik olmuş. Sizi bilmem ama teknolojide mavi kullanılması benim hoşuma gidiyor. Fakat iş güven ve rahatlık konusuna gelince benim gördüğüm tek mavi “s*çtın mavisi” oluyor.

1986 yılında Eskişehir'de doğdum. Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunuyum. Moda ve teknolojiye oldukça ilgim var. Yaklaşık üç yıldır farklı mecralarda teknoloji yazarlığı yapmaktayım. Şu anda Hardware Plus dergisinin web sitesinde teknoloji alanında da haberler yazıyorum. Burada da sizlere stil önerileri ve teknoloji haberleri vermeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.