Teknolojinin “Kamuflaj” Hali

Kamuflaj kapak

Paylaş

Uğur KarapaçaBu haftanın trendi “kamuflaj”. Yazarımız Sercan Çam “Kamuflaj Trendi” adlı yazısında sizlere erkek modasında kamuflaj deseninin öneminden bahsetti. Bende sizlere Teknolojinin Kamuflaj Hali’nden bahsetmek istiyorum.

Erkeklerin vazgeçilmez desenlerinden birisi kamuflaj. Hemen her sene hem kadınlarda hem erkeklerde kısa bir dönemde olsa ön plana çıkıyor. Pantolonlar, montlar, t-shirtler, eldivenler vs. Bu desenleri aslında giyim alanında görmüyoruz. Bunların yanı sıra teknoloji alanında da oldukça sık kullanılmaktadır. Saatler, tablet ve telefon kılıfları, oyun malzemeleri gibi alanlarda sık sık karşımıza çıkar. Şimdi bu desene dair örnekleri inceleyelim.

Tablet – Telefon Kılıfları ve Kapakları

Kamuflaj telefonKamuflaj TabletGün içerisinde sık sık kullandığımız akıllı telefonlarımıza farklı görünüm kazandırmak için, onları korumak için farklı desenlerde kılıflar ve kapakları da kullanıyoruz. Askeri desenlerin hakim olduğu kılıf ve kapakları bulmak çok zor değil. Hemen her telefoncuda akıllı telefonlara uygun kamuflaj desenli kapak ve kılıfları bulabiliyoruz. Ama gerçekçi olmak gerek. Eğer telefonunuz Samsung ya da iPhone değilse bu iş biraz zorlaşıyor. Tablet konusunda da durum farklı değil. iPad’ler için rahatlıkla bu desendeki kılıfları bulabilirken diğer markalar için pek de kolay olmuyor maalesef. Eğer Tabletinize uygun kamuflaj desenli kılıf bulamıyorsanız arka plan olarak kullanabilirsiniz. 😉

Saatler

Kamuflaj saat1Kamuflaj saat2Yine günlük yaşamın bir parçası olan kol saatlerinde de kamuflaj desenini kullanabilirsiniz. Saatlere oldukça şık bir görünüm kazandıran bu desen metal, deri ya da silikon kayışlı saatlerde de kullanılabiliyor. Ama askeri desenli saatlerle asker saatlerini karıştırmamak gerekiyor. Askeri malzeme satan yere gittiğinizde “Kamuflaj desenli saat istiyorum” ya da “Askeri saat istiyorum” yerine “Asker saati istiyorum” derseniz size bir tane siyah eski model Casio saat vereceklerdir. Aradaki farka dikkat etmek gerek.

Klavye ve Fare

greybuster-camouflage-keyboard-gb_ies26051Bilgisayarı açtınız, Call of Duty oynamaya hazırsınız. Ama bir şeyler eksik! Tam moduna giremiyorsunuz! Nedeni belli. Elinizin altındaki klavye ve fare. İşte firmalar oyun canavarlarının bu sıkıntısını görmüş ve bir sürü kamuflaj desenli klavye ve fare üretmiş. Bu ürünleri alarak artık oyunun tam moduna girebilirsiniz. HEAD SHOT!

 

Sonuç olarak kamuflaj giyim alanında olduğu gibi teknoloji alanında da karşımıza çıkıyor. Saatler, telefon ve tablet kılıfları, klavye & fare setleri, bilgisayar kasaları, kulaklıklar vs. vs. Eğer bu trende dahil olmak isterseniz teknolojik icatlarla da destekleyebilirsiniz. Ama renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Mavi tonlarda bir giyime sahipseniz yeşil kamuflaj hoş olmayacaktır. Bu arada konu aslında teknoloji anlamında uzun uzun işlenebilecek bir konu. Özellikle askeri teknolojilere değinmedim. Onu da ilerleyen zamanlarda ayrı olarak ele alırız.  😉

 

1986 yılında Eskişehir'de doğdum. Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunuyum. Moda ve teknolojiye oldukça ilgim var. Yaklaşık üç yıldır farklı mecralarda teknoloji yazarlığı yapmaktayım. Şu anda Hardware Plus dergisinin web sitesinde teknoloji alanında da haberler yazıyorum. Burada da sizlere stil önerileri ve teknoloji haberleri vermeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.