Bir Centilmenin Ayakkabı Tercihi

Yazar Rıdvan Altınay

Sevgili okurlar, bugün ki yazımda sizlere en çok tercih ettiğim 7 çeşit ayakkabıyı nasıl giyinmemiz gerektiğinden ve bu ayakkabıları nerelerde giyinmeliyiz nerelerde asla tercih etmememiz gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle unutmayalım ki ayakkabılarımızı seçerken yüksek kalitede olmasına dikkat edelim. Yüksek kaliteli ayakkabıdan kastım, en kaliteli malzemelere sahip ayakkabıları tercih etmektir. %100 deri ve dayanıklı tabanlara sahip olmak zorundalar.

Kalitesiz ayakkabı tercihi sizi her zaman üzecektir. Erken yıpranır ve konforsuzdur. Bazı ayak rahatsızlıklarına sebep olabilir.

‘‘ Kaliteniz için kaliteyi tercih edin. ’’

Kaliteli ayakkabı seçiminden hemen sonra gelen en önemli şey ise doğru giyinmektir. Yanlış bir kombin yada mekana, organizasyona göre giyinmemek sizin yanlış anlaşılmanıza sebep olabilir ve istediğiniz şıklığı elde edemeyebilirsiniz.

Şimdi sıra size önereceğim 7 tip ayakkabı…

1) Black (Siyah) Cap Toe Oxford

Bu ayakkabılar ile çoğunlukla profesyonel ofis ortamlarında karşılaşırız. Eğer böyle bir ortamdaysanız hemen çevrenize bakın! Muhtemelen çok geçmeden böyle bir ayakkabı gözlerine çarpacaktır.

Oxford ayakkabılar derby ayakkabılara benzerdir. Fakat kapalı yada açık bağlama çeşitleri ile ayırt edilebiliyor. Elbette bu ayakkabının tercih edilmesinin de bir sebebi var. Klasik olduklarından dolayı bulunduğu ortama hemen uyum sağlıyor. Ayakkabının burun kısmındaki kapak ise tarihsel bir ihtiyaçtan olup parmakları korumak amaçlı yapılmıştır.

Cap-Toe ise ayak parmakları için kapak anlamındadır.

Cap Toe Oxford Siyah Ayakkabı

Neden tercih edilir ?

Size önereceğim yedi çeşit ayakkabıdan bir tanesini almak isterseniz bu kesinlikle siyah cap toe oxford olmalıdır. En geleneksel ve sağlam tarz budur. Tüm renklerdeki takım elbiselere uyum sağlar. Tabi ki buna smokinler de dahildir.

Ne zaman tercih edilir?

Ofiste yada resmi bir etkinlikte bir takım elbise ile giyilebilir. Aynı zamanda siyah şık bir şapka ile de kombinleyebilirsiniz. Bir kokteyl partisinde yada gündelik hayatta siyah bir kot pantalon ve gömlek/süveter ile de kombinlenebilir.

Son olarak da bu ayakkabıyı bir düğünde giyebilirsiniz. Fakat ben düğünler için siyah rugan ayakkabıyı tercih ederim.

2) Kahverengi Cap Toe Oxford

Bir önceki siyah oxford ile tek farkı rengidir. Siyah oxford gibi oldukça zariftir. Farklı renk kombinasyonları için size eşsiz bir alternatif sunar. Buda siyah oxford ayakkabınızın dinlenmesi için güzel bir fırsat olacaktır.

Kahverengi Cap Toe Oxford

Neden tercih edilir?

Bu ayakkabılar sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü bir gri veya mavi takım elbise ile çok iyi çalışırlar.

Ne zaman tercih edilir?

Neredeyse her türlü resmi etkinlikler için uygundur. Bir iş görüşmesi veya yoğun tempoda geçen toplantılar için harika bir fırsattır. Siyah oxford ile arasındaki tek fark, bu ayakkabılar siyah bir kravat ile uyumlu çalışmazlar.

3) Açık Kahverenginde Tokalı Ayakkabılar ( Monk Strap )

Tokalı ayakkabılar geleneksel bağlamasıyla birkaç çeşit sunmaktadırlar. Tek tokalı, çift tokalı ve üç tokalı. Açıkçası ben hiç bir zaman üç tokalıyı tercih etmedim. Çünkü üç tokalı elbiseler aşırı kalabalık göründüklerinden kullanışlı değiller ve elbiseler ile şık durmazlar.

Eğer bu üçü arasından bir tercih hakkınız olursa kesinlikle çift tokalıyı tercih ederim.

 Açık Kahverenginde Tokalı Ayakkabılar Monk Strap

Neden tercih edilir?

İçerisinde Avrupa cazibesini en güzel dışa vuran bu ayakkabıdır. Çok yönlü olması tercih edilmesindeki büyük faktördür. Gündelik hayatın dışında iş ve resmi ortamlarda da tercih edilebilir. Gri takım elbise yada blazer ceket ile kombinlenebilir.

Ne zaman tercih edilir?

Eğer brunch gibi rahat bir ortamdaysanız bir kot pantalon ile harikalar yaratırsınız. Bu ayakkabılar ile yapılacak bir hata varsa oda şort ile giymektir. Bir smokin ile tercih etmek de felakettir. Bir düğünde, toplantıda ve resmi ortamlarda giyilebilirler.

4) Penny Loafer

Penny Loafer, bir oluklu deri şeridi ile diğer mafsallılardan kendilerini ayıran düşük kesimli ayakkabılardır. Bu ayakkabılar geleneksel oxford veya çift tokalı monk strap ayakkabılarımıza muhteşem bir alternatiftir.

Penny Loafer Ayakkabı

Neden tercih edilir?

Üç kelimede açıklanabilir. Çeşitlilik, sadelik ve rahatlık …

Ayağınızın nefes almasını sağlar. Gündelik görünümünüzü düzeltmek ve şıklığınızı yükseltmek amacıyla size kolay bir yol sunar. Sağlam bir kahverengi Penny Loafer, mavi ve gri renkler ile kolayca uyum sağlar. Haki keten pantalon, kot pantalon ve kareli gömlekler ile rahat ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ne zaman tercih edilir?

Sıkça seyahat eden biriysen bunların harika konforları sayesinde seni konforda ve şıklıkta zirveye taşır. Ayrıca size yarı resmi bir görünüm katar. Ofiste, arkadaş ortamlarında veya basit bir gündelik hayatın içine bu ufaklıkları dahil etmelisiniz.

5) Oxblood Brogue

Bu ayakkabılar için terminolojiyi yıkalım. Brogue terimi farklı dekoratif rütuşları eder. Wingtip Brogue’leri, ayakkabının parmak ucunda bir –W- formu oluşturur. Son olarak oxblood rengi ile bu muhteşem ayakkabı tamamlanır. Oxblood koyu kırmızı bir renk olup bu ayakakkabıda karakteri temsil eder.

Oxblood Brogue Ayakkabı

Neden tercih edilir?

Bu ayakkabılar bulunduğumuz ortama ciddi bir kişilik katar. Diğer geleneksel takım elbise ayakkabılarının aksine, üstündeki delikler ister minimal, ister çılgınca süslü olsun, düz renkli ayakkabıların sağlayamayacağı ekstra bir karakter ve stil katmaktadır. Elbette bazı kısıtlamalarıda beraberinde getirir.

Ne zaman tercih edilir?

Öncelikle bu ayakkabıyı diğer ayakkabılarınızdan hemen ayırın! Çünkü bu ayakkabılar sizin karakterinizi dışa vuran ayakkabılarınız olacaktır. Her yerde giyilmemeli. Siyah kravatlı kombinlerde veya cenaze törenlerinde giyilmemeli. Bu ayakkabıları bir ofis, iş ayakkabısı olarak kullanacaksınız. Hakim bir oxblood rengi brogue’lerinizi 3 parçalı (yelekli) takım elbiselerinizle kullandığınızda ortamda fark edileceksiniz. Ortamda ciddi bir iş adamının olduğuna dikkat çekeceksiniz.

6) Siyah Chelsea Bot

Her gördüğümde farklı bir heyecana kapıldığım bu muhteşem botları yazmazsam olmazdı. Çünkü bu botlar takım elbise botlarıdır. Yanlarında elastik paneller ve arkada bir parmak halkası bulunan, bir ayak bileği yüksekliktedir. Chelsea botlarının tasarımı Victoria dönemine kadar uzansa da asıl patlamasını 1960’larda Londra’daki Swinging Sixties döneminde yaşamıştır.

Siyah Chelsea Bot

Neden tercih edilir?

Chelsea botlar son derece konforludur. Aynı zamanda oldukça estetikdir. Bu botları takım elbiselerde giyinmek için doğru tercihler yapmak gerekmektedir. Flanel kumaş gibi sonbahar kumaşları ile tercih edilebilir. Chelsea botları blazer ve denim kombinlerle de çok iyi çalışır.

Ne zaman tercih edilir?

Bunlar elbise botları olduğu için tabiki her yerde kullanılmaz. Siyah Chelsea botlarınızı yarı resmi durumlarda kullanmalısınız. Akşam bir şehir gezintisinde yada iş amaçlı bir ofis ortamında uyum sağlar. Genelde 4 mevsimi yaşayan ülkelerde tercih edilir.

7) Siyah Rugan Ayakkabılar

Bu ayakkabılar şık görünmek için geleneksel bir seçenektir. Oxford ile arasındaki fark deriden kaynaklanır. Siyah rugan ayakkabıların kaplaması oldukça parlaktır. En resmi anlarınız, en unutulmaz anlarınızda tercih edilir. Size özel dikilmiş bir smokin veya bir ceket ile harikalar yaratabilirsiniz. Akşam yemeğine çıkacaksanız bunu en iyi tamamlayan siyah rugan ayakkabılar olacaktır.

Siyah Rugan Ayakkabılar

 

Rıdvan Altınay
ErkekMagazin.com Moda Yazarı
CEO-Founder of GOLDEN ROCK

Rıdvan Altınay ErkekMagazin.com'da

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.