İmplant Tedavisi

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı Ercanlıİmplatları sık sık duyuyoruz. Yapımı uzun sürer, sonuçlar mükemmeldir, gerçek dişten farkı yoktur gibi birçok bazısı doğru bazıları yanlış düşünceler duyuyoruz. Son zamanlarda hemen hemen herkesin takip ettiği, merak ettiği bir konur olan implantlar erkek hastalarımın da dikkatini çekmiş olacak ki hemen hemen her hastamdan sorular alıyorum.

İmplantları, eksik dişlerin yokluğunu gidermek için yapılan uygulamalardan ayıran en önemli özellik bir tane eksik dişte bile implant yapılabiliyor. Özellikle erkeklerin daha çok tercih ettiği bir uygulama. Peki implant hakkında yeteri kadar araştırma yapmamış erkek hastalarım ne düşünüyor? Bu yazımızda eksik dişleri için implantı düşünen erkekmagazin.com okuyucuları için implantı anlatayım.

implant nedirİmplant, kaybedilen dişlerin yerine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Lokal anestezi altında yarım saat kadar süren bir operasyonla yerleştirilirler. Ağızda ömür boyu sorunsuz fonksiyon görmeleri amaçlanır. İmplantların yüzeyleri özel işlemlerden geçirildiği için kemiğe özel bir bağ oluşturarak mekanik ve hücresel tutunurlar. Bağlantının oluşması için 3-6 ay arasında beklenmesi en ideal yöntemdir. Son yıllarda beklenmeden protez yapılması konusunda araştırmalar da yapılıyor.

İmmediat yükleme denen bu yöntemde dokunun durumu, implant bölgesi, yerleştirme sırasında uygulanan tork kuvveti, laboratuvar gibi birçok kriterin birbiriyle tam uyumlu olması gerekmektedir. Bu ilişkilerdeki minimal uyumsuzluklar implantın kaybıyla sonuçlanacağı için bekleme sürelerine tam olarak uyulması sizin için daha iyi olacaktır. Çekim boşlukları ve iyileşmiş kretlere uygulanan implantların, yapılan erken yükleme altındaki reaksiyonları karşılaştırılmış, sonuçta hemen yüklemede %20 kayıp riski tespit edilmiş.

Peki, kimlere implant yapılabilir?

implantErgenlik dönemini bitirmiş erişkinler, genel sağlık durumunu etkileyen hastalıkları olmayanlar, diyabetlililer, diyabeti kontrol altında ve regüle olanlar, implant yapılacak bölgede yeterli kemik dokusu bulunanlar (kemik dokusu yetersizse yapay kemik kullanılabilir) implant yaptırabilir. En çok ileri yaşlarda erkek hastalarımdan aşdığım en önemli soru ise uygulamanın üst sınır yaşının olup olmadığıdır. Bu uygulamayı yaptırmak için üst yaş sınırlaması yoktur.Eksik olan diş sayısı kadar implant yapmak mümkün. Böylece hiç dişiniz kalmamış olsa bile hala sabit restorasyon yaptırma şansınız var demektir.

En başta atlanmayacak kural, uygun vakaların seçilmesidir. İmplant, işin şansa bırakılmayacağı hassaslıkta bir teşhis ve tedavi planlaması gerektirir. İmplantın yerleştirileceği bölgenin mevcut kemik kalınlığı ve kemik yüksekliği çok önemlidir. Dişsizlik süresi kemik miktarını olumsuz etkilemektedir. Yani implanta karar verdiyseniz vakit geçirmemeniz avantajınıza olacak. Ayrıca implantların uygulandığı bölgenin ve tüm ağzın temizliği, implant üzerine yapılan protezler, bu protezlerin karşıt dişlerle ilişkileri ve kontrol seansları da implant başarısındaki çok önemli kriterlerdir.

Yani uzun lafın kısası artık dişlerinizin yerinde yeller esmesine gerek yok. Çeşitli nedenlerle diş kayıplarınız varsa bir diş hekimine başvurun tüm ayrıntıları anlatacaktır. Ve zaman geçmecen kemik dokunuz yok olmadan implant sayesinde hem daha sağlıklı hem de daha estetik görünen bir ağıza kavuşabilirsiniz.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Diş Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.