Darüzziyafe Türk Mutfağı

Yazar Erkek Magazin

Osmanlı İmparatorluğunun en büyük hükümdarlarından olan Kanuni Sultan Süleyman’ın mimarlarından Sinan Ağa’ya verdiği talimatla 1550-1552 yılları arasında yaptırılan, ilk önce imarethane sonra Osmanlı’nın ziyafet salonu olarak kullanılan binadır. Osmanlı zamanında ziyafet salonlarına Darüzziyafe adı verilmesi nedeni ile bu adı almıştır. Bina eşsiz mimarisi ile 18 Ocak 1992 yılında Darüzziyafe Türk Mutfağı olarak hizmete girdi.

Osmanlı ve Türk mutfağının motiflerini bir araya getirerek tarihsel bir alan içerisinde adının anlamı gibi ziyafete dönüştüren Darüzziyafe, seçkin yemek listesi ile damaklarda taht kuruyor. Uzun yıllardır Osmanlı mutfağının lezzet sırlarına sahip olan ziyafet sofrası tecrübelerini günümüz damak tatlarına uygun şekilde misafirlerine sunmaktadır.

Darüzziyafe Türk MutfağıYemek lezzetlerinin ana maddesi olan sebze ve meyvelerin tam olgunluk zamanlarında kullanılmasını kural edinmiş olan Darüzziyafe yemek listelerini mevsime göre düzenlemektedir. Osmanlı lezzet motifleri ile bezenmiş çeşitli şerbetlerinde tadılabileceği Darüzziyafe’nin başlıca yemekleri arasında Süleymaniye Çorbası, Yufkalı Dârüzziyafe Köftesi ve Fukâra Keşkülü gelmektedir.

Darüzziyafe A la Cart Kanuni Salonunda 350, Sinan Salonunda 250 ve Türk Dünyası Salonunda 120 kişi olarak aynı anda 720 kişiye hizmet verebilmektedir.

Özel organizasyonlara açık olan Darüzziyafe tarihi eserler eşliğinde rüya gibi bir davet için talepleri beklemektedir. Özellikle tasavvuf ve musiki fasıl heyeti ve sema gösterisi ziyaretçiler tarafından beğenilmektedir. Yemeğinizin tarihi bir esinti içerisinde damak zevkinize hitap etmesini istiyorsanız Darüzziyafe size önerimiz olacaktır.

Darüzziyafe Türk Mutfağı

Adres: Şifahane Sokak No:6 34430 Süleymaniye
Tel: 0 212 511 84 14
Web: www.daruzziyafe.com.tr

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.