Hünkar Beğendi

Yazar Erkek Magazin

Hünkar BeğendiHünkar Beğendi, Osmanlı saray ve dolayısıyla İstanbul mutfağının önemli yemeklerinden biridir. Adından anlaşılacağı üzere padişaha sunulan yemeğin, padişah tarafından beğenilmesi üzerine adını almıştır. Özel bir biçimde hazırlanmış patlıcan püresi üzerine tas kebabı konularak yapılır. .

Sadece patlıcan püresi olarak sunulduğunda ?Beğendi? olarak da adlandırılır. Rivayete göre, 1869 yılında İstanbul’u ziyaret eden Fransa imparatoru III. Napoléon?un eşi İmparatoriçe Eugénie onuruna verilen bir yemek için hazırlanır. Sultan Abdülaziz, bu özel karşılama için çok özel yemekler hazırlanmasını ister. Ancak deneyimli saray aşçılarının bin bir özenle, büyük çabayla yaptıkları yemekleri beğenmez. Aşçılar en sonunda Sultanın beğendiği bir yemeği yapmayı başarırlar, Sultan Abdülaziz?in beğenmesi yüzünden de adını ?Hünkar Beğendi? koyarlar.

Hünkar Beğendi Tarifi

500 gr. koyun veya dana etini tenecerede, etler bıraktığı suyu çekene kadar kavurun. Ardından 2 çorba kaşık tereyağını, küçük kesilmiş 2 adet soğanı ekleyerek, 3 dakika daha kavurun. Daha sonra 1 çorba kaşığı sirke, rendelenmiş 2 adet domates, biraz kekik, 2.5 su bardağı sıcak su, en son da tuzu ekleyerek, etler yumuşayana kadar pişirin.

Beğendi için ise, 5 adet patlıcanı ateşte közleyin. Kabuklarını soyduktan sonra limonlu suda 5 dakika bekletin. Suyunu iyice süzün. Keskin bir bıçak yardımıyle çok ince kıyın.

2 çorba kaşık tereyağını bir tavada eritin. 1.5 çorba kaşığı unu ekleyin. Sararana dek kavurun. Sürekli karıştırarak 1.5 su bardağı soğuk sütü ilave edin. Karışım koyulaştığında ateşten alın. Hazırlanan ince kıyılmış patlıcanları, tuzu, ve isteğe bağlı 2çorba kaşığı rendelenmiş kaşar peynirini ekleyin. Hızla karıştırıp, servis tabağına alın. Üzerine eti koyarak, servis yapın.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.