Dişler İçin Porselen Yaprakçıklar

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıZamanla diş üzerinde çeşitli sebeplerden değişimler gözlemlenir. Örnek vermek gerekirse siz erkeklerin gün içinde defalarca tükettiği sigara önce dişin sararmasına zamanla da aşınmasına neden olur. Bu değişiklikleri, dezenformasyonu gidermenin sağlıklı yöntemlerinden biri porselen laminalar. Üstelik o kadar doğal görünüyor ki uzmandan başkası herhangi bir operasyonun olduğunu anlamakta oldukça zorlanır.

Bu uygulamayı yapmak için dişin kesime uğramamış olması gerekiyor. Eğer dişlerinizde seviye ve renk farklılıkları varsa ve gülümsediğiniz zaman gülüş çizginiz düzgün değilse porselen lamina yaptırmak seçenekler arasında olmalı. Ayrıca ön dişlerdeki büyük ve dolgularda, dişler çapraşık olmasına rağmen ortodontik tedavinin karizmanızı çizdiğini düşünüyorsanız da yaptırabilirsiniz. Bu sayede dişler hem estetik bir görünüm elde edilir hem de sağlıklı olur.

Porselen Diş YaprakçıklarıPorselen yaprakçılar da diyebileceğimiz uygulama doğallığı savunan erkekler de gönül rahatlığı ile yaptırabilir. Laminate veneerler, yaklaşık 0.5 mm kalınlığında, takma tırnak tarzında hazırlanan porselen yaprakçıklardır. Bu porselen yaprakçıklar, dişlerin sadece görünen ön yüzeylerine, bonding resinler ile yapistirilirlar. Bonding resinler diş ile porselen arasında ayrılmaz bir bağ oluşturarak adeta kaynak görevi üstlenirler. Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yöntem ve malzeme doğru uygulanırsa dişten ayrılmaları mümkün olmaz ve ancak keserek çıkarılabilirler. Porselen laminate veneer yöntemi sunduğu en büyük avantaj minimum diş kesimi ile maximum estetik sağlanabilen mükemmel bir yöntemdir.

Tüm bu avantajlarının yanında hassas bir teknik olması, çok iyi bir hazırlık ve laboratuvar çalışması gerektirmesi ve diğer tedavi yöntemlerine göre biraz daha maliyetli olması gibi dezavantajları var. Ama uygulamadan sonra sahip olunan dişler ve özgüvenli gülümseme ise hiçbir şeyle ölçülemeyen nimetidir.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız ve Diş Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.