Gülümsemek En Doğal Hakkınız

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıMutlu olduğumuz zaman yaptığımız ilk şey gülümsemektir. Bazılarımız gülümserken kendini son derece özgür hisseder, bazılarımız güldüğü vakit kendini çok beğenir bazılarımız ise gülümsemekten kaçınır. Çünkü kendini gülümserken beğenmez.

Bazı analizler gösteriyor ki gülümsemenin kişiyi yansıtmadığını düşünenler az değil. Özellikle erkeklerin ağız ve diş sorunları yüzünden gülümsememeye çalıştıklarını belirtmek isterim. Eğer gülümsemenizi beğenmiyorsanız, kişiliğinizi yansıtmıyor bu yüzden gülümsemekten kaçınıyorsanız bu durumun bir çaresi olduğunu söylemeliyim. Gülümsemenizi dişleriniz, gülüş çizginiz ya da diş boyutunuzdan dolayı beğenmiyorsanız bu yöntemle tüm kusurlar gideriliyor. Peki, gülüş dizaynı nedir ne değildir.

gülümseGülüşümüzü etkileyen bir takım faktörler var. Cinsiyet, yüz şekli, yaş, dudaklar, diş etleri ve dişler. Bu faktörler ayrı ayrı sorunsuz dursa da bir arada düşünülünce gülüşümüz üzerinde büyük rol oynuyor. Cinsiyet faktörü üzerinde durduğumuzda biz kadınlar ile sizin gülüşleri birbirinden farklıdır. Sizde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Biz kadınlarda ise geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Yüz şeklimizde gülüşümüz üzerinde oldukça etkilidir. Genellikle uzun yüzlü erkeklerde diş yapıları daha uzun; kare veya yuvarlak yüzlü kişilerde diş yapıları kare veya yuvarlak olur. Uzun yüzlü bir kişiye dikdörtgen formda uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun görünecektir. Oysa oval veya daha geniş formlar denenerek yüzdeki hoş olmayan uzunluk kamufle edilebilir. Veya yuvarlak yüzlü bir kişiye daha ince uzun formda dişler yapılarak yüzünün daha ince görünmesi sağlanabilir.

GÜLÜŞ DİZAYNI NASIL YAPILIR?

Öncelikle ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınız çekilir ve Panoromik ağız filminiz alınır. Fotoğraflar bilgisayar ekranına yansıtılarak filminiz ve özel istekleriniz doğrultusunda sahip olmak istediğiniz gülme hattı belirlenir. Dişlerinizde herhangi bir kesme işlemine başlamadan diş rengindeki malzemelerle mo-cap (geçici model) çalışması yapılır. Mo-cap sayesinde dişlerinize dokunulmadan bittiğinde neye benzeyeceğini görmüş olursunuz. Dilerseniz tedaviye devam edersiniz, dilerseniz tamamen vazgeçebilirsiniz.

Artık istediğiniz kadar gülebilir, ?acaba nasıl görünüyorum? gibi düşünceleri aklınızdan kovabilirsiniz..

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.