Dişler İçin Yararlı ve Zararlı Yiyecekler

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıDişlerimizin daha sağlıklı olması için yapılanların başında düzenli ve doğru beslenme geliyor. Biz kadınlar daha bir fit görünmek için sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat ediyoruz. Ama siz erkekler bu konuda biraz rahatsınız. ?Türk erkeğinin göbeği olur? bu sağlıksız beslenmenin en güzel kılıfı. Dişlerini de bu durumdan öyle bir etkileniyor ki yavaş yavaş dişlerinizi kaybetmeye başlayabilirsiniz. Peki, neler zararlı neler yararlı.

Gliserin, brokoli, havuç, salatalık dişleri temizler deniyor ama bu durum gerçeği yansıtmıyor. Diş sağlığı için süt, peynir önemli. Sigara, alkol diş eti ataşman kaybını, ağız yaraları ve ağız kanserlerini arttırır. Asitli içecekler ise diş hassasiyetini arttırırken çok sıcak ya da çok soğuk gıdalar diş minesinde çatlaklara neden olur.

Erkek Diş Sağlığı Diş sağlığının korunmasında diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeli ve düzenli bir şekilde fırçalamalıyız. Yine de fırçanın ulaşamadığı yerlerde atıklar kalır. Bunun için mutlaka diş ipi kullanılmalıyız. Eğer benim köprüm var diyorsanız ise özel diş ipleri var onları kullanmalısınız. Aynı durum ortodontik tedavi görenler için de geçerli. Ortodontik tedavi görenler telleri nedeniyle çok iyi fırçalayamıyorlar dişlerini o yüzden tükettikleri besinlere dikkat etmeliler.

Kadınların sık sık tükettiği ama siz erkeklerin tüketmekte biraz çekindiği bir meyve var ki hatırlatmadan geçemeyeceğim. Elmanın her zaman dişe oldukça faydalı olduğu söylenir ama unutulan bir nokta var. Elma asidi diş minesini aşındırır ama meyveleri ısırarak yemek masaj açısından önemli. Bir diğer doğru bilinen ama yanlış olan ise dişlerin kanaması iyidir denmesidir. Ama Diş etinin kanaması ya da kaşınması dişetinde problem olduğunu gösterir. Özellikle de lösemi gibi bazı kan hastalıklarının belirtisi diş etinin kanamasıdır. Bu sebeple diş eti kanamaları önemlidir.

Ayrıca yapılan araştırmalar da dişler üzerinde yiyeceklerin son derece etkili olduğunu gösteriyor. Japonya’ da yapılan araştırmalara göre, şekersiz yoğurt nefes kokusunu gideriyor, diş taşı ve diş eti iltihaplarını da doğal yollardan önlüyor. Sonuçları İngiltere’de yayınlanan araştırma kapsamında altı hafta boyunca günde bir porsiyon yoğurt yiyenlerin %80’inde nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit düzeyi düştü. Japon bilim adamları, yoğurdun içeriğindeki maddelerin bu rahatsızlıkları önlediğin vurguladı.

Çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun ilaçlarla olumsuz etkileşim göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya suyu içtikten 12 saat sonra bile ilaç almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını göstermiştir. Kimi tansiyon ilaçlarının greyfurt suyu içen kişilerin kanlarında anormal seviyede yüksek düzeylere ulaştığı, kolesterol düşürücü ilaçların kan düzeylerinin 2-16 kat arttığı, antihistaminik ilaçların greyfurt suyuyla birlikte kalbe zarar verdiği yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Tüm bu bilgiler erkeklerin de dişlerine özen göstermesi için bazı bilgiler. Oldukça kolay kullanılabilecek bilgilerle dişlerinizi koruyabilirsiniz.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.