Diş Taşı Kayıplara Neden Olabiliyor

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıYapılan araştırmalara göre ağız ve diş sağlığına en az önem veren ülkelerden biriyiz. Ağız sağlığı bütün vücudumuzu etkiliyor zira ağız ve dişlerimiz sindirim sisteminin ilk ve en önemli parçasıdır. Bakımı yeterince yapılmayan ağız sağlığı uzun vadede böbrek, kalp, kas ve çeşitli hastalıkların ilk nedeni olabiliyor.

Genel vücut sağlığımız için ağız sağlığının yeterince sağlanmış olması gerekiyor. Tam bir ağız sağlığı için ise diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Ama fırça dişlerin arasını yeteri kadar temizlemez. Bu yüzden, siz erkeklerin kullanmayı pek sevmediği diş ipi ağız hijyeninin en önemli yardımcısıdır. Ayrıca özellikle sizi bu konuda uyarmak isterim ki sigara, alkol, aşırı tatlı ve tuzlu yiyecekler ve asitli içecekler genel sağlığımızı tehdit ettiği gibi dişlere de zarar veriyor.

Diş TaşıEğer ağız ve diş sağlığı konusunda tüm gereklilikler yapılmadığında göreceğimiz ilk sağlık sorunu diş taşı olacaktır. Daha sonra çeşitli diş eti hastalıkları, diş çürümeleri ve en son tedavisinin mümkün olmadığı diş kaybı kendini gösteriyor. Bu hafta herkesin aklında bazı soru işaretlerinin olduğu konuyu diş taşı temizliğini aktaracağım.

Ağız ve diş sağlığının sağlanmasında ve sağlığın korunmasında en önemli ve ilk adım diş taşlarının temizlenmesidir. Diş taşı ya da diğer adıyla tartar özellikle tükürüğün bol olduğu bölgelerde tükürüğün taşıdığı kalsiyumun bu plak yapısına çökmesiyle oluşur. Diş taşı ne yazık ki fırçalamakla dişten uzaklaştırılamaz. Ancak bizlerin yapacağı temizlik sayesinde dişten uzaklaştırılır. Diş taşına neyin neden olduğuna değinirsek dişlerin iyi fırçalanmaması liste başında yer alıyor.

Erkek hastalarımın çok tükettiğini itiraf ettiği çay, kahve, şekerli gıdalar tüketmek dolaylı olarak diş taşına neden oluyor. Tedavisi yapılmadığı zaman diş taşlarının var olduğu dişin diş etleri çekilmeye başlar ve zamanla
kökler açığa çıkar. Böylece bir süre sonra diş sorunları ve kayıplar kendini göstermeye başlar. ?Diş taşı temizliği yaptırmak dişlerin aşınmasına neden olur mu? gibi soruları sık sık alıyorum. Diş taşı temizliği yaptırmak hiçbir şekilde dişlere zarar vermez. Aksine dişteki yabancı maddeler dişten uzaklaştırıldığı için ağız sağlığı sağlanmış ve vücut sağlığı da korunmuş olur.

Hastalarımın çoğu tedavi başladığında diş taşı temizliğinde karbonat kullandıklarını itiraf etmişti. Dişleri karbonatla temizlemeye çalışmak yapılacak en büyük hata. Çünkü karbonat dişleri temizlemediği gibi diş yüzeyini çizecektir. Dişlerin temizliği tartarların temizliğiyle başlar. Ağrısız, sancısız dişlerinize yapışan yabancı maddelerden kurtulmak neredeyse bir saat ötenizde.

Gülüşünüz avantajınız olsun…

 

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız ve Diş Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.