Palto Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Yazar Rıdvan Altınay
Rıdvan Altınay

Palto, kullanıcısını ön plana çıkaran bir seçim olmalıdır. Bu, gardrobumuz için alacağımız en önemli ve çoğu zaman en pahalı olanlardan biridir. İşte bu yüzden palto seçiminde gereken özeni göstermeliyiz.

Modadaki çoğu şeyde olduğu gibi, uygun bir kaba için alışveriş yaparken zorlayıcı kurallar yoktur. Bununla birlikte, terbiyeli başarı olasılığını en üst düzeye çıkarırken, pahalı hatalar için marjı azaltabilecek kurallar vardır.

1- Palto Kumaş Seçimi

Kış, soğuk ve ılımandır, bu nedenle kışlık kaban ve paltolarınız için en uygun kumaşı seçmek zorunludur. Sizi sıcak tutacak ve dayanıklı olan için en iyi kumaşlar yün ve kaşmirdir. İkincisi önemli ölçüde daha sıcaktır. Fakat ayrıcalıklı olmak için cömertçe ödeme yapmanız gerekecektir.

Yağmurdan korunma önceliğe sahipse, bugünlerde görünümünüzü feda etmemek için çeşitli stillerde sunulan su geçirmez bir seçenek bulmak istersiniz.

Yün ve Kaşmir Palto

2-Düğme Modeli

Kruvaze paltolar son birkaç yılda oldukça fazla ilgi görüyor. Ancak bu, ilk gördüğünüz ürünü satın almanız gerektiği anlamına gelmez.

Mono düğme modelli bir palto genellikle daha pratik bir seçimdir, çünkü açık veya kapalı giyilebildiğinden, modanın sarsılmaz kuralından kruvaze bir palto daima kapalı kalmalıdır. Ayrıca, iyi uyarlanmış mono düğmeli bir palto daha fit bir görünüm sağlar.

Palto Modelleri

3- Beden Uyumluluğu

Bir blazer ceket veya kışlık bir süveter giyerken palto/kaban alışverişine gidin. Farklı markaların farklı ölçüm boyutları vardır. Bu nedenle ekstra katman ( palto ) size tüm katmanların tamamlandığını, oturduğunu ve rahatlığını daha iyi gösterir. Eğer beden ölçülerinde seçim yapmakta zorlanıyorsanız özel dikimi tercih edebilirsiniz.

Test ederken sadece paltoyu takıp çıkarmayın; oturun, ayağa kalkın, kollarınızı kaldırın, eğilin ve ayakkabı bağcıklarını bağlayın. Ürünün size uyduğunu sadece tak-çıkar ile anlayamazsınız, bu yüzden satın almadan önce uygun bir ‘test sürüşü’ yapmanız gerekiyor.

Palto Beden Uyumluluğu

4- Kullanımı ve Rengi

Kışlık paltonuz için kısa sürede karar vermek için, kendinize nerede ve ne zaman giyeceğinizini sorun. Sabah 9 akşam 5 çalışıyorsanız ve üzerinde bir takım elbise giyebileceğiniz bir şey arıyorsanız, geniş bir palto akıllıca bir seçimdir.

Gardrobunuz daha rahatsa ve kot pantolonla da paltonuzu giyecekseniz, hafif bir gri veya zevksizlikten ödün vermeden rahatınızı koruyacak şekilde yapılandırılmış bezelye rengi palto düşünün.

Palto Renk Seçimi

5- Detaylar

Seçeneklerinizi filtreledikten ve nihayetinde, soğukkanlılığınızı korurken sizi sıcak tutacak tek bir kıyafeti seçtikten sonra, bir paltoyu sıradan sıradan sıra dışı hale getirebilecek küçük detayları unutmayın.

Geniş kesimli bir yaka? Bir sırt kemeri? Size ince bir siluet verecek ve son katın belinize kaymasını sağlayarak kutu benzeri bir görünümü önleyecektir.

Ve sonra, elbette, aksesuarlar var. İster şık bir atkı, şık bir şapka, ister de şık bot olsun, görünümünüzü kişiselleştirmek ve kalabalığın arasından sıyrılmak için gardırobunuzun geri kalanını kullanabilirsiniz.

Palto seçimi ve detayları

Rıdvan ALTINAY
CEO-Founder of GOLDEN ROCK

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.