Siyah Takım Elbisenin Önemi

Yazar Erkek Magazin
Rıdvan Altınay

Bugün sizlere en sık rastladığımız, en resmi takım elbise olan düz, desensiz siyah takım elbise hakkında bilmeniz gereken bazı ipuçlarından bahsedeceğim. Bu yazıdan sonra bir siyah takım elbise alırken daha dikkatli ve bilinçli olacaksınız.

Düz Siyah Ceket ve Pantalon

Düz ve desensiz siyah takım elbiseler doğru kullanıldığı zaman oldukça çekici görünmektedir. Elbette her zaman dediğim gibi kumaş kalitesi oldukça önemli olup benim tercihim %100 Yün olması yönündedir. Siyah takım elbiseler oldukça resmidir. Bu sebeple satın alım yaparken siyah takım elbise almak için korkarız. Aslında bu doğru insanda ( doğruluk : ten, saç rengi vs. ) paha biçilemez bir görünüm sunar.

Biz insanlara neden günlük hayatta siyah takım elbise tercih etmediklerini sorduğumuz zaman gelen yanıtlardan en ağırlıklı olanı siyah takım elbisenin sadece cenaze veya düğünde giyildiği yanılgısıdır.

Siyah Takım Elbise

Siyah takım elbisede desen olması elbisenin tüm ağırlığını azaltacaktır. Ancak siyah yünlü kumaşlarda çok gizli şeritlerin kullanılmasında sakınca yoktur. Böyle desenli takım elbiseler ise düğün ve cenazelerden ziyade iş hayatında kullanılabilmeye uygundur.

Yünün çok ince olması takım elbiseye parlaklık ve kayganlık görünümü vereceğinden suni bir görüntü verebilir. Fakat kalın dokuma olursa siyah gibi baskın bir rengin etkileyici etkisi ile oldukça temiz ve şık gir görünüm sağlar.

Siyah kıyafetler doğal olarak da dikat çekici özelliğe sahiptir. Bu da iyi bir uyumu yakalamanın son derece de önemli olduğunun belirtisidir. Kötü bir şekilde giyilmiş siyah bir takım elbise, görenleri de sizi de üzebilir.

Siyah Takım Elbise

Siyah bir takım elbise ceketinin her zaman omuzdan kalçaya düşmelidir. Takım elbiseyi kullananın elbiseyi düzleştirmesi için, ceket belden yavaşça sivriltilmeli ve insana sağlam bir duruş kazandırmalıdır.

Günlük hayatımızdaki rutin işlerimizi yaparken takım elbisenin zarar görmemesi için kullanılan kumaş yeterince sıkı olmamalı ve kendi başına da kırışacak kadar gevşek olmamalıdır.

Siyah bir takım elbise doğal olarak resmi olduğundan, ceketi kruvaze tarzında da kullanabilirsiniz. Düz ve desensiz siyah renk takım elbiselerde elbisenin ön kısmının görsel etkisi çok ağırdır. Bunu kruvaze tarzı ile giderebilirsiniz. Fakat bu durum herkesi rahatsız etmiyor. Bu sebeple tercih tamamen zevkinize kalmış durumda. Yaka türünün de sivri yaka ( kırlangıç yaka ) olması siyah takım elbiseye hareket kazandırıyor.

Kruvaze Siyah Takım Elbise-04

En resmi siyah takım elbise düz beyaz gömlek ve siyah bir kravat ile eşleşir. Beyaz tonlarındaki desenli gömlekler resmiyeti azaltırken aynı zamanda takım elbiseye şıklık katar. Daha parlak renklerde desensiz gömlekler ise akşam eğlencelerinde ve sosyal aktivitelerde kullanılması daha uygundur.

Siyah, altın sarısı veya gümüş metallerle eşit derecede iyi eşleşir. Ancak aynı zamanda dikkat de çeker. Eğer siyah takım elbise giyiniyorsanız lütfen saatin, kemer tokasının, kravat klipsinin ve diğer metal aksesuarların eşleştiğinden emin olun!

Koyu saçlı, açık tenli bir erkek, siyah takım elbisenin zıtlığını zorlanmadan idare edebilir ancak aynı ciltte (koyu sarı saç ve açık ten rengi ) bir sarışın bu konuda yetersiz kalmaktadır.

Özellikle açık tenli ve açık saç ve göz rengine sahip erkeklerde (düşük kontrastlı) siyah takım elbise baskı yapmaktadır. Düşük kontrasta sahip erkekler, siyahı koyu renklerle eşleştirir yada son derece derin bir kömür rengi tercih ederlerse çok daha iyi bir görünüm kazanırlar.

Erkekler Siyah Takım Elbise Almalı mı?

Bu konuda tartışmalar oldukça fazladır. Tartışmalarda çoğunlukla siyah takım elbiselerin resmi kıyafetler için ayrılması gerektiği, geleneksel bir renge sahip olduğu ve siyah takım elbise kullanınca kombinleme yapmanın zor olmasından dolayı sosyal hayatta pek tercih edilmemesi gerektiği yönündedir.

Elbette ben de bu konudaki tartışmaların bazısına katılıyorum. Fakat siyah takım elbiseler doğru insanlar için ( doğru ten rengi, doğru saç tonu vs. ) kullanıldığı takdirde herhangi bir sorun çıkartmazlar.

Gerçek şu ki, siyah bir takım elbise ilk takım elbisesini alacaklar için en popüler 3 kumaştan biridir. Kömür grisi veya lacivert renkteki takım elbiseler de hemen hemen aynı ağırlık ve şıklıktadır.

Rıdvan ALTINAY
CEO-Founder of GOLDEN ROCK

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.