Takım Elbise’de Tercih Edilen 4 Renk

Yazar Erkek Magazin
Rıdvan Altınay

Takım Elbiselerde Renk Tercihleri Bize Ne Anlatıyor?

Bright Side’ ın dediğine göre en sevdiğiniz renk sizin karakterinizi yansıtır. Bu yüzden kıyafetlerinizi seçerken renk seçimine dikkat etmeliyiz. Çünkü kıyafetlerimiz etrafınızdaki insanların gözünde nasıl bir karaktere sahip olduğumuzu gösterir.

Siyah Takım Elbise

Psikoloji alanındaki araştırmalara göre , siyah renk başkaları tarafından prestij, güç, ciddiyet ve zekanın bir göstergesi olarak algılanmaktadır. Bu nedenle, birçok Avrupa üniversitesinde mezuniyet kıyafetleri siyah renklidir.

Siyah renkte kıyafet giymeyi tercih eden insanlar iddialı, amaçlı ve aynı zamanda hassastır. Genellikle karakterlerini gizlemeye çalıştıkları halde, duygusal ve heyecanlıdırlar. Siyah renk kıyafet tercihi bir insanın iç niteliklerini kolayca dışarıya aktarmada yardımcı olur. Yani ciddi, prestij sahibi ve zeki görünmek istiyor yada bu karaktere sahipseniz siyah takım elbise tercih edebilirsiniz.

Renkler ile ilgili yazmış olduğum bir başka yazımda da belirttiğim üzere siyah takım elbiseler çoğunlukla resmi törenlerde tercih edilme sebebi tesadüf değildir.

Kahverengi Takım Elbise

Kahverengi, güvenilir, güçlü ve kararlı bir centilmeni temsil eden renktir. Sık sık kahverengi giyen insanlar, çevreleri tarafından fark edilir.

Kahverengi giymeyi tercih eden insanlar biraz muhafazakardır. Büyüklerine saygı gösterir ve her zaman her şeyde barış, istikrar ve güç ararlar. Kahverengi takım elbise tercih eden bir adam, güvenilir, akıllı, kararlı ve rasyonel bir insan izlenimi verir.

Kahverengi Takım Elbise

Mavi Takım Elbise

British Columbia Üniversitesi’nden bilim adamları, rengin etkisi hakkında bir çalışma yaptılar ve mavinin koyu tonlarının sakinleştirici bir etkisi olduğunu buldular. İnsanlar mavinin rengini zeka, güven, verimlilik ve sükunetle ilişkilendirme eğilimindedirler.

Kıyafetlerin mavi tonları genellikle nazik, sempatik ve hatta utangaç insanlar tarafından seçilir. Psikologların söylediği gibi, mavi olan kişi harika bir ebeveyn veya örnek bir çalışan olacaktır. Sakinlik ve duruş bu tür insanlarda bulunan en yaygın özelliklerden ikisidir.

Mavi Takım Elbise

Gri Takım Elbise

Gri ne karanlık ne de açık olmadığı için dengenin rengidir. Bir insanda çok fazla gri kıyafet varsa, bu genellikle fazla göze çarpmak istemedikleri anlamına gelir.

Gri huzur, denge ve olgunluğun sembolüdür. Birçok orta yaşlı erkek gri takım elbise giyer.

Nötr bir renk olduğundan, onu tercih eden kişiyi karakterize etmek son derece zordur. Kurallara sessizce uymaya hazır olabilir, aynı zamanda adil, az duygusal ve kuralcı bir insan olabilirler. Ancak çoğu durumda gri renginden hoşlanan bir kişi dikkat çekmek istemeyen ve tarafsız kalmaya çalışan bir kişidir.

Gri Takım Elbise

Rıdvan ALTINAY
CEO-Founder of GOLDEN ROCK

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.