Hangi Renkler Size Daha Uygun?

Erkekler İçin Renkler

Paylaş

Rıdvan Altınay

MODA İÇİN RENK NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Renk, basit görünmesine rağmen anlaşılması en zor moda kavramlarından biridir. Zorluğu aynı zamanda onu önemli kılar. Zor olmasının en büyük sebebi ise renk kombinasyonları konusunda yeterince bilgiye ve cesarete sahip olmadığımız içindir. İyi eşleştirilmiş renk kombinasyonları sayesinde fark edilebilirsiniz. Görünümünüze şıklığı katabilirsiniz. Bu yazımda renkler hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere yer verdim. Öncelikle renk kombinasyonları hakkında kendinizi inandırın. Çünkü kendi renginizi ve ona uyumlu diğer alt renkleri BULABİLİRSİNİZ!

Renkleri anlamanın en büyük engeli bu renkler ile nasıl eşleme yapacağımızı bilmediğimizden kaynaklanır. Ayrıca birçok insan renkleri eşleştirmenin bazı zor kuralları olduğunu düşünsede bu tamamen gerçek dışıdır. Renkleri anlamak için en temele indirgedim. Yani renk çarklarını anlamak ile başlayacağız.

RENK ÇARKLARI NEDİR?

Renk çarkı  farklı renkler arasındaki ilişkileri temsil etmenin en basit ve doğru yoludur. Renkleri tanımaya hepimiz çok küçük yaşlarda başladık. İki farklı rengi karıştırıp ortaya yeni renkler çıkarmak için neredeyse uğraşmayan yoktur. Aşağıdaki grafikten de hemen hatırlamak mümkündür. Yeni renk oluştururken kullandığımız üç ana rengi (kırmızı, yeşil ve mavi) nasıl birleştirebileceğimiz gösterilmektedir.

Renk Çarkları

Renk çarkı çok özel bir şekilde tasarlanmıştır ve hiçbir zaman değişmez. Bunun nedeni ise çark üzerindeki her rengin pozisyonlarına göre çok önemli olmasıdır.

Çarka dikkatli baktığınız zaman renklerin birbirleriyle nasıl ilişkilendiğini görebilirsiniz. Birbiri ile bitişik olan renkler genellikle çok benzerdir (düşük kontrast) ve çarkın üzerindeki birbirine zıt renkler de çok farklıdır (yüksek kontrast).

Çarkın üzerinde birbirinin karşısına yerleştirilmiş iki renge serbest renk denir. Serbest renkler yüksek kontrasttır, dolayısıyla bir araya geldiğinde sarsıcı etki yaparlar. Gözleri hemen üzerinize çeker. Bu sebeple bunları doğru ve etkili kullanmamız gerekiyor. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi şık olabilirsiniz. Bunun için rengi doğru kullanmak önemlidir.

Turuncu Mavi Takım Elbise

Renk çarkındaki iki karşılıklı renk : mavi takım elbise ve turuncu kravat-mendil aksesuarı. Bu ikili serbest renk kombinasyonlarının harika bir örneğidir.

Bu şekilde cesur ve heyecan verici eşlemelerin nasıl olabileceğini görebilirsiniz. Ancak dikkatli olun ve serbest renkleri çok fazla kullanmayın. Bu kullanımı aşırılaştırırsanız çirkin görünebilir.

Renk çarkındaki bitişik renkler de benzer renkler olarak adlandırılır. Çarka olan yakınlılıkları sebebiyle bu renkler birlikte eşlendiği zaman son derece doğal ve uyumlu görünmektedirler. Buna aşağıdaki mavi ceket ve açık mavi gömlek örneğini verebiliriz.

Mavi ceket açık mavi gömlek kombin

Bu, serbest renk eşleştirmeleri ile aynı türden kontrastı verir. Ancak çok şık olup görsel olarak fazla sarsılmadan bunu yapabilirsiniz. Şimdi size bazı terimlerden bahsetmek istiyorum:

Tamamlayıcı Renkler (Complementary)

Kombin Renkleri

Kırmızı ve yeşil, mor ve sarı, mavi ve turuncu – tamamlayıcı renkler, adından da anlaşılacağı gibi en iyi sonucu verir. Bunlar, renk çarkında birbirine tam olarak karşıt durumdalar. Baktığınız zaman çok cesur görünebilir, ancak sonuçları mükemmel olacaktır. Dikkatli bir şekilde gözlemlerseniz, ilkbahar ve yaz kıyafetleriniz çoğunlukla tamamlayıcı renkler kullanılarak tasarlanır. Bazıları bu kavrama karşı tartışabilirken, bazılarıda cesurca kendini bu şekilde tamamlamaktadır.

Benzer Renkler (Analogous)

Analog Renkler

Renk çarkında birbiriyle iyi karışan iki veya üç bitişik rengin eşleştirilmesine, benzer eşleştirme denir. Buna göre kıyafetin tamamını bir araya getirdiğinizde, hem çarpıcı hem de şık görünüyor. Turuncu veya deve trençkotunu nasıl şekillendireceğinizi merak ediyorsanız, renk çarkında rengin her iki tarafından bir renk seçin ve bu renklerle çalışın.

Mevcut Üçlü (Triadic)

Triadic Renk Kombin

Renk çarkında birbirine eşit uzaklıkta olan renklerin birleşimi “triadic” olarak adlandırılır. Birlikte harika görünürler. Bununla birlikte, kıyafetinizi kombinlemek için bu renklerin sessiz tonlarını seçebilirsiniz. Pastel pembe bir bluz ve toz mavisi aksesuar veya ayakkabı içeren yeşil bir çift tur, sofistike ve zevkli görünecektir.

Şimdilik bu 3 kombin bilgisi sizler için yeterli olacaktır. İlerleyen zamanda sizler için Bu üç kavramın dışında farklı tüyolar vereceğim. Takipte kalın!

Stilinizle ne tür bir etki yapmak istediğinize bağlı olarak kullanılacak temel birkaç ipucu verelim;

  • Eğer uyumlu ve kolay göze çarpan bir şey istiyorsanız, o zaman kıyafetiniz için benzer renkler seçmeniz iyi bir fikirdir.
  • Cesur ve heyecan verici bir görünüm oluşturmaya çalışıyorsanız, serbest renk eşleştirmelerini tercih edebilirsiniz.
  • Güvende kalmak ve büyük renk hatalarından kaçınmak istiyorsanız nötr renkleri tercih edebilirsiniz.

TAKIM ELBİSELERDE RENK DENGESİNİ NASIL KURARIZ?

Genel olarak insanlar renkleri kıyafetlerine mantıklı bir şekilde konumlandırmak ister. İyi bir kural derki, kıyafetinizin üst ve alt kısımlarını koyu ve açık renklere ayırır. Örneğin, kıyafetinizin üstünde (gömlek, blazer, palto vb.) daha açık bir renk tonu ve altta koyu bir renk tonu (pantalon, şort) kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm giysilerinizde tek bir renge hakim olmamak için dikkatli olmalısınız. Tek renk bir üniforma gibi göründüğünden sizi sıkıcı gösterir.

CİLT TONLARINA GÖRE RENK SEÇİMİNİ NASIL YAPARIZ?

Burada asıl amaç sizin için özel uyumlu rengi ve tonlarını bulmaktır. Herkesin farklı olduğunu biliyoruz, bu yüzden burada sizin kendi renk ve stilinizi bulmanız konusunda yazılarım ile destek veriyorum. Renk seçimlerinizi kolayca yapabilmek amacıyla kullanabileceğiniz bazı taktikler vardır. Bunlardan da bahsedeceğim.

Renginizi en iyi belirleyecek özellikler göz renginiz, ten renginiz ve saç renginizdir.

Kırmızı Renk Takım Elbise

Koyu ten rengi daha derin ve dünyevi renkler sağlayabilir.

Çoğu insan, cilt tonuyla ten renginin tek bir gölge oluşturduğunu düşünür. Bu oldukça yanlış bir bilgidir. Cildinize gerçekten yakından bakarsanız, çok ince tonları da farkedebilirsiniz.

Daha açık tenlerde, doğal olarak oluşan renklerin, açık mavi, kırmızı ve pembe olduğunu fark edeceksiniz. Koyu cilt ise altın ve sarı alt tonlarını içermektedir. Bu sebeple bu türden doğal cildin alt ton renklerini içeren kıyafetleri tercih etmeliler.

Cildiniz açık renk tonunda ise, sizin en iyi renkleriniz soğuk renklerdir ( mavi ve maviye yakın tonlardaki renkler). Daha koyu bir cildiniz varsa, daha sıcak renkler (sarı ve sarıya yakın tonlardaki renkler) sizin en iyi renkleriniz olabilir. Aşağıda sizler için iki renk grubunun örneklerini görebilirsiniz.

Renk Kombin

Kendinize özel palet bulmak bilim değil, sanattır. Tam olarak hangi renklerin sizin için en iyi şekilde çalıştığını belirlemeden önce çok fazla deneyip hata yapabilirsiniz. Sıcak ve soğuk renk paletlerini cilt tonunuza göre uygulamak size büyük bir başlangıç sağlar. Seçeneklerinizi de oldukça radikal bir şekilde basitleştirir.

Kıyafet renklerinizi doğal özelliklerle eşleştirdiğinizde, kıyafetleriniz kişisel olarak sizin için tasarlanmış gibi görünecektir. Modada iyi renk eşleştirmelerini kendiniz için bulduğunuz zaman fark yaratacaksınızdır. Yazımı Cenap Şahabettin’ in meşhur sözü ile bitirmeliyim : 

‘‘Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur. ’’

Rıdvan Altınay
ErkekMagazin.com Moda Yazarı
CEO-Founder of GOLDEN ROCK

Rıdvan Altınay, dünya çapında terziler ile kaliteli kumaşları buluşturan Golden Rock adlı ısmarlama erkek giyim markasının kuruculuğunu ve yöneticiliğini yapmaktadır.

  1. Emrah dedi ki:

    Muhteşem 👏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.