Diş Taşı Temizliği

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıErkekler diş taşından nefret eder

Ağız ve diş sağlığının hem sindirim sisteminin çalışmasında hem de dolaşım sisteminin çalışmasında son derece önemli olduğunu söyler dururum. Gerek sindirim siteminin gerekse dolaşım sisteminin sorunsuz çalışması ya da görevlerini yerine getirirken herhangi bir sorunla karşılaşmaması için ağız sağlığının yeterince sağlanmış olması gerekiyor.

Ağız ve diş sağlığının sağlanmasında ve sağlığın korunmasında en önemli ve ilk adım diş taşlarının temizlenmesidir. Özellikle erkeklerin diş sağlığı konusunda daha hashas olduğunu ve dişlerine daha fazla zaman ayırdıklarını itiraf etmek gerek. Ve erkek hastalarımın çoğu ağız sağlığının korunmasında diş taşı temizliğinin ilk adım olduğunu kabul ediyor. Diş taşı yani tartarların temizliği yapılmadığında gittikçe artan tartarlar hem kalp sorunu gibi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor hem de sosyal iletişimi koparıp atıyor.

Diş Temizliği

Öncelikle diş taşının ne olduğunu erkekmagazin.com okurları için söyleyeyim. Diş taşı ya da diğer adıyla tartar özellikle tükürüğün bol olduğu bölgelerde tükürüğün taşıdığı kalsiyumun bu plak yapısına çökmesiyle oluşur. Diş taşı ne yazık ki dişleri fırçalamakla dişten uzaklaştırılmaz. Ancak bizlerin yapacağı temizlik sayesinde dişten uzaklaştırılır.

Diş taşına neyin neden olduğuna değinirsek dişlerin iyi fırçalanmaması liste başında yer alıyor. Çay, kahve, şekerli gıdalar dolaylı olarak diş taşına neden oluyor. Tedavisi yapılmadığı zaman diş taşlarının var olduğu dişin diş etleri çekilmeye başlar ve zamanla kökler açığa çıkar. Böylece bir süre sonra diş sorunları ve kayıplar kendini göstermeye başlar.

Diş etinin çekilmeye başlamışsa tartarların temizlenmesinde yardımcı uygulamalara da başvurmak gerekebilir. Bu durum hastanın dişlerini kontrol ettikten sonra daha rahat anlaşılır.

Diş taşı temizliği yaptırmak dişlerin aşınmasına neden olur mu gibi soruları sık sık alıyorum. Diş taşı temizliği yaptırmak hiçbir şekilde dişlere zarar vermez. Aksine dişteki yabancı maddeler dişten uzaklaştırıldığı için ağız sağlığı sağlanmış ve vücut sağlığı da korunmuş olur.

Erkek hastalarımın çoğu tedavi başladığında diş taşı temizliğinde karbonat kullandıklarını itiraf etmişti. Dişleri karbonatla temizlemeye çalışmak yapılacak en büyük hata. Çünkü karbonat dişleri temizlemediği gibi diş yüzeyini çizecektir.

Dişlerin temizliği tartarların temizliğiyle başlar. Diş taşlarınızdan kurtulmayı düşünmüyorsanız hatta ?ben onlarla mutluyum? diyorsanız benden size kötü bir haber. Diş taşları zamanla dişlerinizin kaybına yol açacak ve baklavalarınız bile gülüşünüzün altında yatan gerçeği örtemeyecek. Eğer tartarların artmasından şikâyetçiyseniz ağrısız, sancısız dişlerinize yapışan yabancı maddelerden kurtulmak neredeyse bir saat ötenizde.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Diş Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.