Moda Yaratan Erkekler

Yazar Erkek Magazin

Erkek magazin dergisi GQ, giyim kuşam ve görünümleriyle moda akımlarına öncü olmuş 50 stil sahibi ismi seçti.

Elvis Presley bol paça pantolonları, George Clooney koyu renk takım elbiseleri, Paul Newman ile Kennedy’ler V yakalı kazakları, Johnny Depp fular ile kolları katlanmış gömlekleri moda yaptı. Kurt Cobain, Pete Doherty, Mick Jagger aykırı, Marlon Brando, Sean Connery, Yves Saint Laurent gibi isimler de centilmen tarzlarıyla dikkatleri üzerine topladı…

Moda Yaratan Erkekler

Kadınların modayı daha yakından takip ettiği yönünde yaygın bir görüş olsa da erkekler de modaya uymanın yanında giyim kuşamlarıyla tarz da yaratıyor. Giyim kuşamlarıyla moda akımı yaratan erkekler arasında politikacılardan sporculara, aktörlerden modacılara kadar pek çok isim yer alıyor. Erkek magazin dergisi GQ, giyim kuşam ve görünümleriyle moda akımlarına öncü olmuş stil sahibi isimleri seçti. Kimi kıyafetleriyle, kimi saç modelleriyle, kimi aykırı duruşlarıyla bu listeye giren ünlü erkeklerden bazıları şöyle:

 * Steve McQueen:

Sinema dünyasının efsane oyuncusunun ismi anıldığında akla, kızlar, hızlı otomobiller ve sert erkek tavırları gelirdi. Oyuncu, bunların yanında v yakalı tişörtleri ve buruşuk görünümlü gömlekleriyle tarz yarattı.

* David Bowie:

Top model Iman ile 15 senedir evli olan David Bowie’nin modaya ilgisi sadece eşinden ileri gelmiyor. Çılgın sahne şovlarıyla tanınan Bowie’nin kılıktan kılığa girme hızına bugüne kadar sadece Madonna yetişebildi. Bowie, kendine özgü bir tarzın moda ikonu oldu.

* Elvis Presley:

O, Missisippili bir kamyon şoförüyken Rock müziğin kralı oldu. Kabarık, asla bozulmayan saçları, bol paçalı pantolonları, deri ceketiyle o bir efsane. Öyle ki Elvis Presley gibi giyinen yüzlerce genç, her yıl Elvis benzerleri yarışmasında birincilik için ter döküyor.

* George Clooney:

Şu günlerde kaburga kemiğini kırdığı için sıkıntılı günler yaşayan Clooney, modanın ünlü ismi Giorgio Armani tarafından şöyle tanımlanıyor: Akıllı, yakışıklı, eğlenceli… O, bir kıyafeti giydiğinde tek kelimeyle fantastik hale getiriyor. O kıyafetleri giymiyor, kıyafetler onu giyiyor… Koyu renk takım elbiseleri efsaneleştiren 46 yaşındaki aktör, giyim tarzıyla taklit edilenlerden.

* Muhammed Ali:

Kelebek gibi uçup, arı gibi sokan? efsane boksör, boks ringi dışında klasik ve şık giyimiyle dikkatleri üzerine çekti. Siyah takım elbiseleri, beyaz gömlekleri, koyu renk kravatları ve parlak ayakkabılarıyla tarz yarattı. Dünya şampiyonu boksörün ringde giydikleri de servet değerinde. Öyle ki Christie’s müzayede evi, onun bornozunu tamı tamına 156 bin 500 dolara sattı.

* Malcolm X:

Siyahların özgürlük savaşçısı ve fikir önderi Malcolm X de fötr şapkasıyla stil yarattı.

* Yves Saint-Laurent:

Moda dünyasının efsane ismi, jilet gibi ütülü, koyu renk takım elbiseleri ve kalın çerçeveli siyah gözlükleriyle tanındı.

* Paul Newman:

Sinema dünyasının bir başka efsane ismi olan Paul Newman, en çok v yakalı kazakları ve klasik kesimli pantolonlarıyla ön plana çıktı.

* Johnny Depp:

Son olarak Karayip Korsanları serisinin üçüncü filmiyle izleyici karşısına çıkan aktör için bu yapımın kostüm tasarımcısı Penny Rose, O bir moda kışkırtıcısı? tanımlamasını yapıyor. Her zaman farklı bir tarz izleyen Depp, fuları ve kolları katlanmış gömlekleriyle moda akımı yarattı.

* Kurt Cobain:

Nirvana topluluğunun ünlü solisti, 11 Ocak 1992 tarihinde henüz 24 yaşındayken intihar ederek hayranlarına veda etti. Aykırı tarzıyla ön plana çıkan Cobain, enine çizgili kazakları, yırtık kot pantolonları, converse ayakkabıları ile de efsaneleşti.

* Bobby ve John F. Kennedy:

Her ikisi de talihsiz bir şekilde hayata veda eden Kennedy kardeşler, çizgili kravatları, polo gömlekleri, v yakalı kazaklarıyla şıklık yarattı. Pahalı terzilerin elinden çıkmış, koyu renkli ve iki düğmeli takım elbiseleri, tüvit ceketleriyle moda akımlarına ön ayak olan Kennedylerin gündelik kıyafetleri bile çok klasikti.

* Sean Connery:

Beyazperdenin en ünlü James Bond’u Sean Connery, başlı başına bir modaydı. Bond tarzını yaratan Connery, siyah takım elbisesi, beyaz gömleği ve cebindeki beyaz mendiliyle silahı bir araya getiren bir stil yarattı.

* Al Pacino:

Siyah deri ceket… Al Pacino denilince akla ilk gelen budur. Neyle giyerse giysin bu montu onun kadar iyi taşıyan bir başka isim bugüne kadar görülmedi.

* Marlon Brando:

Baba serisinin ünlü oyuncusu iki ayrı stili ölümsüzleştirdi. Birincisi başında siyah deri kepi, beyaz tişörtü ve montuyla asi genç, diğeri mafya babası karakteri. Her ikisini de başarıyla taşıyan Brando, giyim stiliyle de efsaneleşti.

* Jean-Paul Belmondo:

Fransız sinemasının ünlü aktörü, ülkesinin moda rüzgarını özel yaşamında ve filmlerinde estirdi.

* Mick Jagger ve Keith Richards:

Kötü çocuk imajının adeta yaratıcısı olan ikili, süet ceketleri, Chelsea botları ve aykırı giyimleriyle adeta kendi alanlarında çığır açtı.

* Pete Doherty:

Stil ikonu olarak anılan Kate Moss ile yan yana ilginç bir ikili oluşturan bu çılgın şarkıcı, dar kot pantolonları, onları içine soktuğu çizmeleri, kafasında ilginç fötr şapkaları, ağzından düşürmediği sigarasıyla tarz yarattı. Rock dinleyicisinin ilgisini çeken bu tarzla ön plana çıkan Doherty, çılgın yaşamıyla da sürekli gündemdeki yerini koruyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.