Şerbet Yapımı

Yazar Erkek Magazin

Şerbet YapımıGeleneksel Türk mutfak kültüründe yemek sırasında alkollü içecekler ve su yer almadığından, bunun yerine şerbetler, hoşaflar ve kompostolar, şuruplar içilmiştir..

Şerbet yoğun olarak yapılan şurupların inceltilmesi sonucunda elde edilir. Genellikle şeker, bal, baharat ve meyve aromalarının karışımıyla yapılır.

Yüzlerce çeşidi olan şerbet, modern içeceklerin keşfinden önce, özellikle sıcak doğu medeniyetlerinde ferahlatıcı olarak yüzlerce yıldır içilmiştir.

Özellikle Osmanlı’da bazı özel günlerde şerbet dağıtımı önemli bir gelenektir ve halen ülkemizde bazı yerlerinde bu gelenek devam etmektedir. Özellikle dini törenlerde, nişan törenlerinde, lohusa şerbeti olarak bilinen ve bebeğin doğumunun kutlandığı günlerde şerbet tüketilmektedir.

LOHUSA ŞERBETİ

Malzemeler ( 1 Litrelik )

– 150 – 200 gr. lohusa şekeri
– 1 bardak toz şeker
– 4 adet çubuk tarçın
– 7-8 adet karanfil
– 1 lt su

Özellikle bu tarifi seçmemizin nedeni, ana malzemesi olan lohusa şekerinin kolay bulunuyor olması ve tarifinin basitliği. Bir tencereye lohusa şekeri, 1 bardak şeker, çubuk tarçın, karanfil ve üzerine 1 lt. su konularak orta ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra biraz soğumaya bırakılır ve ardından süzülerek buzdolabına konularak soğutulur. Dilerseniz limon ekleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.