Demirhindi Şerbeti

Yazar Erkek Magazin

Demirhindi ŞerbetiGeçmişte “Temr-i Hindi” (Hint Hurması) adıyla anılan demirhindi şerbeti, mayhoş kıvamı ve serinletici lezzetiyle Osmanlı Saray İstanbul mutfağının her daim vazgeçilmez bir içeceği olmuştur. Saray mutfağında demirhindi şerbetiyle birlikte pek çok şerbet çeşidi Özel ibriklerde tutulur, padişaha ve gelen konuklara sunulurdu. Demirhindi şerbetinin lezzeti sadece sarayla sınırlı da değildi, halk tarafından da benimsenen demirhindi şerbeti, konuklara sunulmak üzere evlerde hazırlanırdı. Özellikle susuzluğa karşı etkisi olması dolayısıyla, yaz aylarında ve Ramazan ayında da özellikle tüketilirdi.

Adını aldığı Hindistan’da yetişen tropikal Hint Hurması meyvesinden yapılan Demirhindi şerbeti, orjinalinde 40 çeşit baharattan yapılıyor ve tamamen doğal bir karışımdan oluşuyor. Günümüz de her ne kadar unutulmaya yüz tutmuşsa da, Demirhindi şerbetine bazı marketlerde şişelenmiş olarak bulabilir veya İstanbul’un belli başlı restoranlarında bulabilirsiniz.

İstanbul’da demirhindi şerbetine, Hacı Bekir Lokantası, Zeyrekhane, Çiya Restoran, Güler Osmanlı Mutfağı, Mihmandar Lokantası’ndan ulaşabilirsiniz.

Demirhindi Tarifi (4 kişilik)

200 gr. demirhindi ezmesini veya 150 gr. meyvesini (kabuklarını ayıklayın) 1 lt. suda bir gece bekletin. Ertesi gün 1 su bardağı toz şeker, 1 adet karanfil (tercih), 1 adet çubuk tarçın (tercih) veya dilerseniz aktarlardan bulabileceğiniz 40 çeşit baharattan bir çorba kaşığı ilave edin. İlk olarak orta ateşte daha sonra kısık ateşte bir buçuk saat kadar kaynatın. Daha sonra soğumaya bırakın.

Ardından temiz bir tülbent kullanarak süzün ve servis yapın. Afiyet Olsun.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.