Enfes Bir Tavuk Yemeği – Kuklet

Yazar Pashazade Ragıp

İtiraf etmem gerekirse tavuk varken, ne balığa ne de kırmızı ete bir düşkünlüğüm var. Hani bildiğiniz mangalcı abiler vardır ya, işte  o tanıma net uyan biriyim. Bu gün ne yesek diye daha düşünemeden, tuhaf bir iç güdüyle kendimi mangalın başında ateşi yakarken buluyorum.  Sabah akşam hiç durmadan tavuk yiyebilirim, özellikle soslu tavuk kanadı her zaman, her daim hayallerimi süsler. Hayallerim bu kadar basit…

Bir kanatçı olarak bugün mangal tarifi vermeyeceğim ama vereceğim tarif son zamanlarda tavuk kanat kadar sevdiğim bir yemek oldu. Yemeğimizin adı “Kuklet” hem yapımı basit hem de malzemesi az ama sonucunda mükemmel bir yemek ortaya çıkıyor. Eşinize, sevgilinize kolaylıkla yapabilir gönülleri fethedebilirsiniz.

İlk olarak bu yemeği çok yakın arkadaşım olan Orkun’un evinde misafirliğe gittiğimde yedim. Orkun’un babası Hüseyin Amca tam bir yemek aşığı…Sanırım bir daha böyle birini görmek imkansız gibi bir şey, zira yemek tutkusu bildiğiniz gibi değil. Binlerce tariflik kitap, defter, notları tam bir cevher.

O akşam “Sana bir yemek yapacağım bakalım beğenecek misin” dedi. Açıkçası ne adını ne de içeriğini söyledi, merakla yemeği bekledik. Yemeği yapıp getirdiğinde bunun midye yemeği olduğunu açıkladı.  İnanılmaz güzel geldi, midye ilginç diye içimden geçirdim. Meğerse bu midye değil tavukmuş, hem midye yalanını yedim, hem de yemeği yedim. Güzel bir akşam geçti, bir güzel doyduk…Ellerine sağlık Hüseyin Amca…

Bu güzel tarifi en az 5 kere daha evde yaptım ve açıkçası yapmaya ve yemeye bayılıyorum. Gelelim işin asıl noktasına tarifine…

Kuklet Tarifi

kuklet-tavuk-yemeğiİlk olarak malzemeleri: 750 gr. tavuk göğsü, yarım şişe maden sodası, 7-8 yemek kaşığı un, 4 yumurta, bir tutam karabiber veya zevkinize göre baharat, kızartmak için sıvı yağ ve tabii ki tuz.

Sosu: Yoğurt, sarımsak

Kuklet Yapılışı

750 gram tavuk göğsü parmak kalınlığında julyen olarak kesilir. Julyen kesim aklınızda olsun uzun şerit gibi kesimi ifade ediyor. En iyisi kasabınıza julyen diye söyleyin anlayacaktır.  Ben tavuk göğsünü  aldıktan sonra çok kalın olduğundan ortasından ikiye ayırıyorum yeterli incelik oluyor, daha sonra şeritler halinde diklemesine kesiyorum. Parmak kalınlığında şeritler oluyor. Uzunluğu size kalmış artık ben boydan boya kesip uzun şeritler halinde bırakıyorum.

Daha sonra geriye kalan malzemeleri bir kapta karıştırmak kalıyor. Maden sodasını (tabi yarım şişe) kaba boşaltın, içine yumurtaları kırın ve biraz çırpın. En son 7-8  kaşık unu karıştırmaya devam ederek yavaş yavaş içine dökün. Daha sonra zevkinize göre baharat ilave edin. Bir tutam karabiber, kekik iş görecektir. İsterseniz kırmızı biber veya köri ekleyebilirsiniz.  En son yaptığımda köri tozu ilave ettim muhteşem oldu.

Yaptığınız karışım boza kıvamında oluyor, ne çok akışkan ne de çok yoğun. Daha sonra içinde şeritler halinde kesilen tavuklar atılır. Buzdolabında 1-2 saat bekletmeniz daha güzel sonuç verebilir.

Daha sonra tavaya sıvı yağ konulur. Patates kızartmasında olduğu gibi yoğun sıvı yağ gerekiyor, yani yağ içinde pişmesi gerekiyor tabi fazla da abartmayın.

Yağ kızdıktan sonra, bulamaçta beklettiğimiz tavuklar tek tek maşayla alınıp kızgın sıvı yağa atılır. Genellikle 5-6 dakika içerisinde pişiyor. Un dolayısıyla pişmesi net belli oluyor, sarı turuncu haline geldiğinde çıkarabilirsiniz.

En son sıcak servis edilirken üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirirseniz muhteşem bir tat ortaya çıkıyor. Midye diye yutturabilirsiniz.

Bu kadar uzun yazdığıma da bakmayın yaptıktan sonra çok basit tarif olduğunu göreceksiniz, sadece her şeyi açıklamak gerekiyor.

Yemeği eşinize, sevgilinize sürpriz olarak yapın ve bayılacağına eminim.

Sevgiler, hürmetler

Pashazade Ragıp

Pashazade Ragıp

Erkek Magazin Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.