Tencere Yemekleri Yapıyoruz!

Erkekler için tencere yemekleri

Paylaş

“Erkekler için tencere yemekleri” diye bir kitap olsa büyük bir ihtimal tek bir sayfadan oluşurdu. Aslında bunu daha da geliştirebiliriz şöyle ki; Türk mutfağının temel yemekleri daha doğrusu tencerede kaynayan yemeklerin çoğunluğu aynı pratik yolu izler. Temel bir sırası vardır ve sadece malzemeler değiştir. Son derece pratiktir ve tek bir anlatımla bütün tencere yemeklerini yapabilirsiniz.

erkekler için tencere yemekleriPratik olmasına pratiktir ama kimsede kalkıp bunun yollarını göstermez. Yemek programlarında, kitaplarda, yemek sitelerinde öyle bir anlatılabilir ki, sanırsınız o taze fasulyeyi atomlarına ayırıp E = mc2 ile enerji ile maddenin bağlantısını kuracak. Bir de internette erkek yemekleriyle ilgili bir dalga geçme var, yok sigaranı yak, bittiğinde soğanlar pembeleşmiştir. Salak muamelesi yapılır oysa bütün büyük aşçıların erkek olması rastlantı olsa gerek. .

Bu arada “Erkek adam yemek mi yapar” konusunu daha önce işlemiştik.

Yemeklerde Pratiklik

Bu sakın ola ki yemek kültürümüzü küçümseniyor anlamına gelmesin. Basit şeylerle güzel bir şeye ulaşmak bir dehadır. Basit zordur!

Bunu moda ile örneklemek gerekirse, adamın biri güzel bir ceket alır, saatini, gözlüğünü takar, koluna bileklik, şapkalar envay çeşit vs…Diğeri ise kendi vücuduna uygun renkte bir tişört, bir pantolonla işi bitirir ve havasını yakalayabilir. Zeka bu!

Yani basitlik o kadar kolay bir şey değil. Yoksa Fransız yemeklerine bakarsanız, afedersiniz bir tek kedi boku eksik o kadar malzemeyle güzel bir yemek çıksın yani. Fransız mutfağı güzeldir, zordur, ama güzeldir:)

 Tencere Yemekleri ve Pratik Yolu

tencere yemekleri yaparken malzemelerin ekleniş sırası resmiTürk işi tencere yemeklerinin genel bir sırası var ve güzel bir sisteme sahip. Yağ, soğan, et varsa eti , diğer sebzeler, salça, baharat ve su …ve ye…

Hangi yemekler mi ? Kuru Fasulye, taze fasulye, bezelye, nohut, türlü, kapuska ve vb. her türlü tencere yemekleri.

Yağını koy, soğanı doğra, pembeleşssin, varsa etini koy, daha sonra malzemeni sırayla at, biraz kavur, salçanı ekle, baharat veya tuzunu koy, suyunu at, işte size yemek.

Hatta abartalım çorba ve pilavlar bile bu şekildedir, sadece yağ ardından pirincin biraz kavrulması ve üzerine su.

Yani belli bir sıra var ve malzemeler eksiliyor veya çoğalıyor.

Bu demek değildir ki her şey bitti, mutlaka püf noktaları var ama genel itibariyle durum bu…Gelin bunu bir örnekle açıklayalım…

KURU FASULYE (4 kişilik)

tencere yemekleriPüf noktası olan bir yemek, fasulye ilk önce haşlanır. 1 bardak fasulyeyi 2 bardak su koyarak, 40-50 dakikada arasında orta ısıda haşlayın. Malum fasulye ve gazı, bu şekilde hem haşlayarak hazır hale getirdik hemde gazını aldık. Suyunu dökün.

Hazırlanışı 

2 -3 yemek kaşığı kadar yağ (sıvı-tereyağ) tencereye koyun ve biraz ısıtın

1 adet orta boy soğanı küçük olacak şekilde doğrayın. Biraz pembelleşsin malum

Pişirilen fasulyeleri ekleyin, sonra 1 kaşık salça ilave edin karıştırın

Tuzunu ekleyin ardından 3 bardak sıcak su koyun 15-20 dakika haşlayın

İşte hazır

Ne yaptık

Yağ + soğan+ fasulye+salça, tuz ve en son su katılması ile bitti. Salça sırası malzemeden önce de konulabilir.

Afiyet olsun…

Son söz olarak mutlaka yemeklerin bazı püf noktaları var ama genel itibariyle Türk tencere yemeklerinin bu şekilde yapılıyor. Gözünüz korkmasın ve güzel bir giriş yapın diye bu yazıyı yazdık

Güzel yemek yapabilmek için deneyim yapmak gerekiyor, pratik yaparak üst noktalara çıkabilirsiniz. Erkekmagazin.com’da yine değişik ve basit tarifleri vermeye çalışacağız.

Bu arada yemek yapmayı mutlaka öğrenin, yukarıda linkini verdiğimiz “Erkek adam yemek mi yapar” konusunu okuyun. Eşinize, sevgilinize jestiniz olsun…Hem bu şekilde hayatın zorluklarında, kafanızı dağıtacak, rahatlayacağınız bir hobiniz olsun…

Sevgiler

ErkekMagazin.Com
“Türk erkeğine değer katar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.