Fedora – Fötr Şapka

Yazar Acuners

Acuners Moda StilBugün size kış için mükemmel gidecek bir parçadan bahsetmek istiyorum, ”Fedora”. Bizde ki adıyla fötr şapka.

Fedora Şapka Nedir?

Yirminci yüzyılın başlarında fötr, şıklığı, takanın başını rüzgardan ve hava şartlarından koruması ve kullanılmadığı zaman katlanabilmesi gerçeğiyle şehirlerde popüler hale gelmişti.  Şapka, genelde yasak bölge gangasterleri ve onları adalete teslim etmeye çalışan dedektiflerle özdeşleştirilmişti.

Fedora Şapka ModasıAmerika’da fötr şapkalar takım elbisenin ve resmi giyimin vazgeçilmezi kabul edilmişti. Çoğu erkek şapkası olmadan dışarı çıkmıyordu. Melon şapka gibi fötr de 1950 sonları-1960 başlarında gözden düştü ve popüleritesi azaldı; daha rahat giyimiyle bilinen batı yakasında şapkanın beğeni kaybetmesi bu tarihten de önce oldu. 1950 başlarında klapa yakaların ve kravatların incelmesi, küçük siperli şapkalara geçişle sonlandı ve bu fötr şapkanın er geç gerekli olmayan bir parça olarak görülmesine yol açtı. 1980’li yıllarda Michael Jackson tarafından sıkça kullanılmıştır.

Fedora: Kovboy şapkasının daha yuvarlar hatlı olup daha resmi görünen ya da bir diğer değişle derli toplu görünen elit bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak şapka. Genellikle koyu renklerde olur. Kahverengi , gri , koyu yeşil , lacivert , bordo. Ama benim tercihim tabi ki de siyah. Neden?

Fedora ŞapkaSiyah şapka daha ihtişamlı gösterir. Sizi fotoğraf olarak ele alırsak, siyah fedora size mükemmel bir fon olacaktır. Peki, fedora bu kadar ciddi kullanılmalı mı? Bana sorarsanız simsiyah bir günlük kıyafetin üstüne mükemmel duruyor. Siz de bu sade günlük kıyafetlerinizi fedora ile taçlandırın böylece etrafınızdakilere ne kadar cesur olduğunuzu gösterin.

Kış için iddialı aynı zamanda şık olmak istiyorsanız takipte kalın.

Acuners

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.